Publikacje

Wojciech Maciejowski


KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Wojciech Maciejowski

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
profesor zw. dr hab.

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek

sztuki muzyczne / wokalistyka

Specjalność

śpiew solowy

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Urodzony w 1961 roku w Poznaniu. Przez 10 lat był chórzystą i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego. Jest absolwentem muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Podyplomowego Studium Dyrygenckiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem klasa prof. Ewy Wdowickiej ).
W 1990 roku był stypendystą Towarzystwa Mozartowskiego i Akademii Mozarteum w Salzburgu, gdzie pod kierunkiem prof. E. Häfligera i E. Tappy pracował nad interpretacją muzyki Mozarta.
Wojciech Maciejowski jest laureatem konkursów wokalnych: trzy nagrody na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, I nagroda na Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie w 1989 roku. Od 1988 roku współpracuje z teatrami operowymi w kraju (Poznań, Bytom, Kraków, Łódź, Szczecin ) i za granicą (Bruksela, Antwerpia, Monachium, Salzburg, Frankfurt a/Main, Praga, Berno).
Wojciech Maciejowski występował także na znanych festiwalach muzycznych m.in. Łańcut, Kudowa, Brighton, Tokio, Praska Wiosna, Wiener Klassik, Mozartwoche Salzburg, Wratislavia Cantans współpracując z tak znanymi dyrygentami jak: Gerd Albrecht, Sylvan Camberling, Silvio Varviso, Hans Zender, Bernard Heitink, Charles Dutoit, Stefan Stuligrosz, Tomasz Bugaj, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Salwarowski. Na swym koncie ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe w Polsce, Czechach, Niemczech, Belgii, Austrii i Stanach Zjednoczonych.
W latach 1999 – 2003 pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Świnoujskie Dni Muzyki .
Od 1996 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W roku 2003 uzyskał w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora habilitowanego sztuki. Od 2008 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2010 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Często prowadzi mistrzowskie kursy wokalne oraz uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów.

Absolwenci

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
Zasłużony dla Województwa Lubelskiego,
Zasłużony Działacz Kultury,
Srebrny Krzyż Zasługi,
Nagrody Ministra Kultury i Sztuki,
Nagrody Rektora AM w Poznaniu

Zatrudnienie na Wydziale
III

Prowadzone przedmioty, Wydział
śpiew solowy

Kontakt: 
maciejowskiwojtek@o2.pl