Publikacje

Paweł Łuczak


fot. Projekt-Hamak

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
dr hab., Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, 2019

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
dyrygentura

Specjalność
dyrygentura chóralna

Zatrudnienie na Wydziale
Wydział Kompozycji, Dyrygentury Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej
Instytut Dyrygentury, Instytut Edukacji Artystycznej

Stanowisko
adiunkt

Prowadzone przedmioty
dyrygentura, indywidualna emisja głosu, chór ogólnouczelniany

Działalność artystyczna i naukowa, najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje
Jest absolwentem poznańskich szkół muzycznych, poczynając od kształcenia elementarnego do akademii muzycznej. W roku 2004 ukończył Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w klasie dyrygentury prof. Przemysława Pałki, a w 2010 roku Wydział Wokalny w klasie śpiewu prof. Andrzeja Ogórkiewicza. Jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Emisji Głosu (2006) i International Masterclass for Choral Conductors w Marktoberdorf (2013). W roku 2015 uzyskał tytuł doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentura, a w 2019 habilitację na Akademii Muzycznej w Gdańsku (dzieło do oceny – płyta CD Diliges proximum tuum…).
Jest laureatem wyróżnienia przyznanego na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych (2004). Zdobywał także nagrody dla najlepszego dyrygenta ogólnopolskich konkursów chóralnych.
Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Artystycznie związany jest z Chórem Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, którego dyrygentem pozostaje od 2005 roku. Zdobywa z nim liczne laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Więcej informacji: http://volantessoni.pl/.
W latach 2000-2017 był dyrygentem Chóru Parafii Farnej.
Jest zapraszany do prowadzenia warsztatów chóralnych przez zespoły z całej Polski, m.in. Poznania, Koszalina, Płocka, Jeleniej Góry, Sanoka i innych. Prowadził także warsztaty w Czechach.
Jest jurorem lokalnych i ogólnopolskich konkursów chóralnych.
Jest członkiem Rady Artystycznej Polonijnej Akademii Chóralnej w Koszalinie.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne i naukowe
Działalność artystyczna Pawła Łuczaka jest związana z Chórem Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” i z Chórem Parafii Farnej w Poznaniu. Z zespołami tymi zdobył wiele nagród na konkursach chóralnych w Polsce i Europie.
Szczegóły na stronach:
volantes.put.poznan.pl
www.chorfarnypoznan.pl

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
Jest laureatem wyróżnienia przyznanego na X Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych (2004).
Zdobywał nagrody dla najlepszego dyrygenta podczas ogólnopolskich konkursów chóralnych, a także nagrody i wyróżnienia z Chórem Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” i z Chórem Parafii Farnej w Poznaniu na prestiżowych konkursach i festiwalach chóralnych w kraju i za granicą.
W 2016 i 2019 został uhonorowany Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, a w 2017 medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Kontakt: 
pluczak@amuz.edu.pl