Publikacje

Jakub Drygas

Jakub-Drygas

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
doktor

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
instrumentalistyka

Specjalność
klarnet

Zatrudnienie na Wydziale
II

Prowadzone przedmioty
Klarnet
Studia orkiestrowe z grą a’vista
Zespoły kameralne.

Kontakt
jdrygas@amuz.edu.pl

 

 


DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

 

Urodził się w Poznaniu, tutaj też rozpoczął swoją edukację muzyczną.

Studiował w klasie klarnetu prof. Pawła Drobnika w Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu – w klasie klarnetu prof. Jana Jakuba Bokuna którą ukończył w 2005 roku. W tym czasie uczył się również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Po uzyskaniu dyplomu Künstlerische Ausbildung w Hanowerze, doskonalił swoje umiejętności u prof. Françoisa Bendy na Studiach Podyplomowych – Konzertexamen na Universität der Künste w Berlinie.

Ważnym doświadczeniem w jego kształceniu były koncerty z European Union Youth Orchestra oraz Schleswig-Holstein Festival Orchester, podczas których współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Bernard Haitink, John Eliot Gardiner, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach i występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie czy Royal Albert Hall w Londynie. Był również stypendystą Zermatt-Festival (Szwajcaria), organizowanego przez Filharmoników Berlińskich.

Szukając nowych inspiracji artysta sięga do początków historii klarnetu. Zajmuje się też muzyką wykonywaną na instrumentach dawnych, odnajdując ciekawe brzmienie i tradycję wykonawczą zgodną z regułami XVII i XVIII wieku, współpracując m.in. z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej, z orkiestrą Fundacji Akademi Muzyki Dawnej w Szczecinie.

W 2008 roku wrócił do rodzinnego miasta, gdzie jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Jako solista współpracuje także z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.
W poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzi klasę klarnetu.