Aktualności

Publikacje

Transatlantyk Instant Composition Contest 2019

Międzynarodowy konkurs kompozytorski
Transatlantyk Instant Composition Contest™

 

Spontaniczność i warsztat. Technika i improwizacja. Program muzyczny Transatlantyku łączy dwa artystyczne żywioły: precyzję i fantazję. Jak co roku, także podczas 9. edycji Festiwalu odbędzie się konkurs, podczas którego młodzi kompozytorzy sprawdzą swoje siły, wyobraźnię i umiejętności w działaniu na styku filmu i muzyki: Transatlantyk Instant Composition Contest™.
Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów. To właśnie ta różnorodność jest tematem przewodnim międzynarodowego konkursu kompozytorskiego i wyzwaniem, które podejmują młodzi muzycy z całego świata.

Transatlantyk Instant Composition Contest™
To jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników nie tylko spontanicznego zaprezentowania muzycznej interpretacji formy wizualnej, zderzenia swojej twórczości z obrazem i reakcją widzów, ale także niezwykłej wyobraźni muzycznej oraz opanowania i biegłości technicznej.
Konkurs składa się z dwóch części. W ramach pierwszego etapu, do którego przystąpić może każda zgłoszona osoba, uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Formy wizualne, do których układają muzykę, poznają dopiero podczas przesłuchań. Do drugiego etapu konkursu przechodzi 10 wybranych przez jury pianistów. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są za pomocą formularza online do 10 lipca 2019 r.

Instant Composition Contest™ poszukuje artystów, którzy w spontaniczny i precyzyjny sposób łączą dwa elementy stojące za każdym utworem muzycznym: wolność twórczą i kunsztowne wykonanie. Improwizacja to sztuka o ogromnej tradycji, za którą jednak zawsze kryje się inicjujący całość impuls. Odruch, spazm, reakcja. W przypadku ICC chodzi o interakcję z obrazem filmowym. Natomiast podejmowanie artystycznego ryzyka to tylko jedna strona medalu. Zawsze towarzyszyć mu powinna finezja i opanowanie, chłodna analiza pulsującej emocji. Doskonała mieszanka obu tych żywiołów potrafi zahipnotyzować słuchaczy. Pobudzić ich wszystkie zmysły – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca Transatlantyku.

Laureatów zeszłorocznego konkursu ICC wyłoniło jury w składzie: Mark Ethan (amerykański aktor), Jan. A. P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk, pomysłodawca konkursu), Łukasz L.U.C Rostkowski (polski raper, beatbokser i producent muzyczny), Maria Sadowska (reżyserka, kompozytorka i piosenkarka) oraz Diane Warren (dziewięciokrotnie nominowana do Oscara kompozytorka i autorka tekstów). W poprzednich latach w jury konkursu zasiadali m.in. John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson czy Jean-Michel Bernard.

Zwyciężczynią zeszłorocznego konkursu została Dominika Czajkowska. Laureatką wcześniejszej edycji konkursu jest też Hania Rani, która tego roku zagra i zaśpiewa na Gali Otwarcia i Gali Zamknięcia Transatlantyku.
W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2019 oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 7000 zł, a trzeciego 5000 zł. Tegoroczna edycja Konkursu wzbogacona będzie o warsztaty dla młodych kompozytorów, współorganizowane wraz z instytucją Film New Europe.

Tegoroczny Transatlantyk Instant Composition Contest™ odbędzie się w dniach 17-18 lipca 2019 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Każda łodzianka i każdy łodzianin, a także goście Festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju konkursie muzyki improwizowanej tworzonej do filmu. Wstęp na wydarzenie jest, jak zwykle, bezpłatny.

Nagrody Transatlantyk Instant Composition Contest™ wręczone zostaną 19 lipca 2019 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.

Konkursy kompozytorskie w ramach Festiwalu Transatlantyk
www.transatlantyk.org

Szczegółowe informacje o Konkursie:
http://www.transatlantyk.org/pl/film/ogloszenia/transatlantyk-instant-composition-contest-1

Regulamin: http://www.transatlantyk.org/pl/460,regulamin-konkursu-transatlantyk-instant-composition-contesttm

Formularz zgłoszeniowy: http://www.transatlantyk.org/file/6f458c/origin/100619-icc-formularz.pdf

Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 lipca 2019