EWA MURAWSKA

Ewa Murawska

 

 

Absolwentka PSM im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie fletu w klasie mgr Doroty Karaniewicz-Biedny i prof. A. Łęgowskiego /dyplom z wyróżnieniem 2003/, oraz studia podyplomowe w Paryżu w klasie maestra Patricka Gallois/z notą PREMIER PRIX 2003-2005/;

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
profesor tytularny – Prezydent RP (Warszawa, 2019 r.)

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
Instrumentalistyka

Specjalność
Flet

Zatrudnienie na Wydziale
Wydział II, Wydział Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej

Prowadzone przedmioty
Flet
Kameralistyka
Literatura specjalistyczna

Kontakt
emurawska@amuz.edu.pl

 


DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA

Ewa Murawska jest absolwentką PSM im. M. Karłowicza w Poznaniu (1998) w klasie fletu mgr Doroty Karaniewicz-Biedny, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fletu prof. A. Łęgowskiego, które ukończyła z wyróżnieniem (2003) oraz studiów podyplomowych w Paryżu (2003-2005) w klasie maestra Patricka Gallois, które ukończyła z notą PREMIER PRIX. Była także studentką prof. Hernika Svitzera w Odensie. Poza regularnymi studiami brała udział w kilkudziesięciu kursach mistrzowskich prowadzonych przez najlepszych flecistów naszych czasów. 

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, Rządu Polskiego, Rządu Włoskiego, Duńskiego, Francuskiego, Polsko-Niemieckiej Fundacji Kultury, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (pięciokrotnie) oraz siedmiu fundacji prywatnych. W roku 2006 otrzymała z rąk Ministra Kultury RP prestiżowe stypendium „Młoda Polska”. Została uhonorowana także: Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Poznania za osiągnięcia artystyczne. Jest także dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych polskich naukowców. W roku 2009 została laureatką konkursu „100 Kreatywnych Talentów Europy” i reprezentowała Polskę na międzynarodowym forum kreatywności w Parlamencie Europejskim Brukseli. Prowadziła 11 międzynarodowych projektów artystyczno-naukowych we współpracy z ośrodkami w Niemczech, Norwegii oraz Islandii. W roku 2016 oraz 2017 nominowana w konkursie EDUinspirator Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji. 

Ewa Murawska jest laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. III nagroda na X. Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. F. Kuhlaua w Uelzen (Niemcy, 2003),  I nagroda jednomyślnie „Premier Prix l’Unanimite” na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2005), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bresci (2013). Aktywnie koncertuje jako solistka i kameralistka (m.in. w Polsce, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Danii, Bułgarii, Islandii, Grecji, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech), m.in. podczas międzynarodowych festiwali. Prowadzi kursy fletowe w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii, Francji i Grecji. Zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych oraz akademickich, m.in. w Niceii, Paryżu, Trømso, Wetzlar, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Sieradzu, Wadowicach oraz konkursów Centrum Edukacji Artystycznej. Brała udział w 62 festiwalach międzynarodowych, była wykonawcą blisko 500 koncertów solowych, kameralnych i symfonicznych. Dokonała kilkudziesięciu prawykonań utworów kompozytorów polskich, szwedzkich i norweskich. Wygłosiła blisko 60 wykładów na konferencjach oraz sympozjach w sześciu krajach europejskich. 

 

PUBLIKACJE

Jest autorką kilkudziesięciu artykułów w ogólnopolskich czasopismach muzycznych, wydała dziewięć publikacji, w tym dwie anglojęzyczne (m.in. Barbara Świątek-Żelazna: dama polskiego fletu, Nowe utwory na flet, Kadencje i ornamentacje w koncertach fletowych XVII i XVIII wieku. Poszukiwania współczesnych artystów polskich i norweskich, Gram na flecie Moniuszkę, Bulla i Sigurbjörnssona, My life with the Flute. Gro Sandvik, Zapomniana twórczość fletowa kompozytorów polskich I poł. XX wieku. Paweł Klecki i Roman Palester). 

 

PŁYTY

Nagrała trzynaście płyt CD, m.in. z flecistami Patrickem Gallois, Pierre-Yves Artaud, Ashildur Haraldsdóttir. Jest pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowych Festiwali Fletowych w Poznaniu (20010-2014) oraz Poznańskich Sesji Fletowych (od 2016).

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE I NAUKOWE

Była kierownikiem 25 projektów naukowych, badawczych, artystycznych i prospołecznych, które prowadziła w ramach dofinansowania ze środków lokalnych, krajowych i międzynarodowych (m.in. Edu-Akcja 2020-2021: Wychowując Doskonałość – poprzez połaczene środowisk edukacji artystycznej z Polski, Islandii i Norwegii, czy Together in Music). 

Prezes Fundacji Event Culture (www.eventculture.pl). Z jej inicjatywy w roku 2016 w Poznaniu powstało Polsko-Norweskie Centrum Kultury oraz Gallois Flute Studio. Jest członkiem Rady Programowej Międzynarodowych Konkursów Fletowych dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego. 

Współpracuje także ze środowiskami pozamuzycznymi, w wyniu czego zrealizowała działania na rzecz grup społecznych zagrożonych wykluczeniem. W ramach tej wspólpracy powstała także publikacja, której E. Murawska jest współredaktorem, zatytułowana: Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem, która ukazała się w roku 2019 w Wydawnictwie Miejskim Posnania. 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

m.in.:

2020 Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu (I stopnia)
2017 Nominacja w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji „EDUinspirator 2017”
2016 Nominacja w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji „EDUinspirator 2016”
2014 Nagroda Rektora (Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (II stopnia)
2014-2012 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Polskich Naukowców
2013 I Nagroda i Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Citta di Brescia”
2011-2010 Stypendium Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
2010 Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Wielkopolskiego
2010-2009 Stypendium Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
2010-2008 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Polskich Naukowców
2009 Nagroda w konkursie „100 Young European Creative Talents” organizowanym przez Parlament Europejski w Brukseli
2008 Stypendium Rządu Duńskiego
2007 Stypendium Prezydenta Miasta Poznania, Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego
2006 Medal Młodego Pozytywisty, przyznawany przez Towarzystwo im H. Cegielskiego w Poznaniu
2006 Stypendium Ministra Kultury „MŁODA POLSKA”
2005 Stypendium Rządu Francuskiego
2004 Stypendium „Citta di Buonconvento”, Włochy
2004 Stypendium Twórcze Ministra Kultury RP
2003 Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w ParyżuI nagroda „Premier Prix l’Unanimité”
2003 Stypendium Rządu Włoskiego
2003 X. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. F.Kuhlaua, Uelzen, Niemcy – III nagroda
2003 XVII. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. K.Pendereckiego, Polska – półfinał
2003 Ogólnopolski Konkurs Studencki PRIMUS INTER PARES – III nagroda
2003 Stypendium Rządu Włoskiego
2002 III. Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej, Bolonia – udział
2002,2001 Stypendium szwajcarskiej fundacji dr. G. Andy „Stiftung für Musik”
2002-2000 Stypendium Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
2002 Stypendium polsko-niemieckiej fundacji „GFPS“ (Gemeintschaft für Studentischen Austausch in Mittel-, und Osteuropa)
2001 Wielkopolski Konkurs Studencki „Najlepszy z Najlepszych” – II miejsce
2001 IX. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. F. Kuhlaua, Niemcy – udział w finale
2000 III Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej, Warszawa – udział
2000 Konkurs o Stypendium fundacji YAMAHA – półfinał
1996 Makroregionalne Przesłuchania Instrumentów Dętych Drewnianych w Poznaniu– I nagroda   

Skip to content