Mateusz Gidaszewski

Mateusz Gidaszewski

 

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
Magister Sztuki, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, 2018

Stanowisko
asystent

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
instrumentalistyka

Specjalność
skrzypce

Zatrudnienie na Wydziale
II

Prowadzone przedmioty
skrzypce, zespoły kameralne, studia orkiestrowe

Kontakt
mateuszgidaszewski@wp.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Mateusz Gidaszewski jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Poznaniu. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i Michała Bryły. W 2018 roku podjął on studia doktoranckie na tej samej uczelni, dostając się z najwyższym wynikiem podczas dotychczasowo odbywających się rekrutacji w tej Akademii (150/150 pkt.)
Obecnie jest on asystentem na Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego w Poznaniu, członkiem, oraz solistą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz członkiem Paderewski Piano Trio.
Mateusz wziął udział w 80 międzynarodowych oraz krajowych konkursach solowych, a także kameralnych zajmując czołowe lokaty.
Miał możliwość występowania w charakterze solisty z Filharmonią Poznańską, Sudecką Filharmonią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Symfoniczną w Szczecinku, Orkiestrą Międzynarodowego Festiwalu im. Szymona Goldberga oraz Szkolną Orkiestrą Symfoniczną a także kameralną POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu.
Dostąpił zaszczytu wystąpienia na jednej scenie z Jazz at Lincoln Center Orchestra z Wyntonem Marsalisem.
Wystąpił jako solista na Festiwalu Jubileuszowym “Pół Wieku w Stuleciu” Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus obok takich gwiazd jak Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Daniel Hope, czy Makoto Ozone.
Miał możliwość wystąpienia przed Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, podczas obchodów jubileuszu 100-lecia Politechniki Poznańskiej.
Był uczestnikiem projektu Leszek Możdżer feat. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” podczas Enter Enea Festival.
Ogromnym zaszczytem i doświadczeniem była dla niego możliwość zasiadania w “Jury Młodych” podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, gdzie swoją grę solową mógł doskonalić pod kierunkiem najwybitniejszych sław światowej wiolinistyki m.in Zahara Brona, Wandy Wiłkomirskiej, Jadwigi Kaliszewskiej, Krzysztofa Węgrzyna, Keiko Wataya, Franciszka Novotnego, czy Bartłomieja Nizioła.
Swoją grę udoskonalał również na mistrzowskich kursach muzyki kameralnej pracując pod okiem światowej sławy kwartetu Meccore String Quartet, Gregora Sigla i Natashy Prishepenko, członków zespołu Artemis Quartet, Aitora Hevia członka kwartetu Quiroga, czy pod okiem legendy polskiej kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.
Występował na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej “Q’arto Mondi” w Poznaniu.
Wielokrotnie nagrywał dla telewizji i radia.
Występował w Radiowej Dwójce podczas programu “Five o’clock” w Warszawie.
Miał przyjemność nagrać utwór „Mikstury skontrastowane” Michała Janochy którego wersja na skrzypce została napisana specjalnie dla niego.
Dokonał również prawykonania utworu “Chwila z muzyką” Olgi Hans, a także duetu na skrzypce i altówkę “Hora Balkaria” Agaty Jareckiej.
Jako członek Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus z którą nagrał wiele dzieł, koncertował w kraju i zagranicą m.in w Meksyku, Japonii, Francji, Anglii, Szkocji, Belgii, Czechach, Hiszpanii czy Łotwie.

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE/NAUKOWE

– Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” – 2018, 2009
– Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci” – 2020
– Stypendium dla Młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego Prezydenta Miasta Poznania – 2019
– Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2016, 2012, 2010, 2008
– Nagroda Miasta Poznania II stopnia za szczególne osiągnięcia – 2012
– Stypendium doktoranckie na rok 2018/2019
– Stypendium dla najlepszych doktorantów na rok 2018/2019
– Nagroda Miasta Poznania I stopnia – 2010
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów na rok akademicki 2017/2018, 2016/2017, 2015/2016, 2014/2015
– Nagroda Dyrektora POSM II st. im M. Karłowicza w Poznaniu za wybitne 
 osiągnięcia – 2012, 2011, 2010, 2009, 2008
– Stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci -2010, 2008
– Nagroda Miasta Poznania III stopnia za szczególne osiągnięcia dla uczniów 
 poznańskich szkół – 2011, 2009, 2008
– Nagroda Szkoły Języków Obcych Program-Bell – 2010, 2008, 2007
– Stypendium Zarządu Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego
– List Gratulacyjny od Pawła Adamowicza Prezydenta miasta Gdańsk – 2007
– List Gratulacyjny od zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Macieja Frankiewicza – 2010

 

ODZNACZENIA, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA

– IV Geneva International Music Competition – Grand Prix
– X Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy “Schloss Zell an der Pram” – Grand Prix
– I Ogólnopolski Konkurs “Talenty
Skrzypcowe” w Poznaniu – I miejsce, nagroda, specjalna za wybitną osobowość, nagroda specjalna dla najlepszego 
uczestnika
– Międzynarodowy Konkurs Muzyczny “IMKA” w Sarajevie – I miejsce
– Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy ,,Talenty Europy” na Słowacji – I miejsce
– IX Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis w 
Gdańsku – I miejsce, nagroda specjalna Prezydenta Miasta Gdańsk,
 nagroda specjalna od Ewy i Andrzeja Januszajtis za najlepsze 
wykonanie koncertu
– Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy “Grand Prize Virtuoso” w Wiedniu – I miejsce
– VI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini” w Legnicy – I miejsce, nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika, 
 nagroda specjalna dyrektora filharmonii Sudeckiej
– XI Ogólnopolski Konkurs Smyczkowy Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi– I miejsce
– XXXI Konkurs Bachowski im S. Hajzera w Zielonej Górze – I miejsce
– X Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz
 w Łodzi- I miejsce
– XIV Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. Juliusza Zarębskiego – I miejsce
– Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Belgradzie – I miejsce
– Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy – I miejsce
– Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej 
 w Krasiczynie – I miejsce
– Makroregionalny Konkurs Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych – I miejsce
– Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy “Emuse” w Atenach – II miejsce
– Północny Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Sztokholmie – II miejsce
– IV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Ernsta i Szymanowskiego we Wrocławiu – II miejsce
– Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych II st. – II miejsce i Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Narodowej 
 – Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy ,,Młody Paganini” – II miejsce
– IV Międzynarodowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych „Wiosna Młodych Kameralistów” w Krakowie – II miejsce
– Ogólnopolski Konkurs „Skrzypce dla Najlepszych” w Szczecinie – II miejsce