Publikacje

Joanna Horodko

Joanna Horodko

 

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
dr Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, 2013
dr hab. Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, 2021

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
wokalistyka

Specjalność
Śpiew solowy

Zatrudnienie na Wydziale
I

Prowadzone przedmioty
Śpiew solowy

Kontakt
jhorodko@amuz.edu.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła Liceum Muzyczne w Poznaniu jako pianistka. Laureatka licznych konkursów krajowych i zagranicznych, między innymi finalistka i laureatka nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Passau (Niemcy 2005), finalistka XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego na Sycylii (Włochy 2009). Ukończyła kursy mistrzowskie m.in. u prof. Teresy Żylis–Gara, prof. Waldemara Wilda, prof. Ryszarda Karczykowskiego
i Margherity Rinaldi.

W latach 2001-2007 była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, a w latach 2007-2008 solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Debiutowała partią Nannetty w premierowym przedstawieniu „Falstaffa”
G. Verdiego u boku Renato Brusona, za co została nominowana do nagrody imienia Andrzeja Hiolskiego w kategorii: „najlepszy debiut operowy sezonu 2001/2002”. W listopadzie 2006 roku uczestniczyła w obchodach Roku Mozartowskiego w Salzburgu kreując partię Lubanary w operze „Der Stein der Weisen”.

Współpracowała również z filharmoniami (m.in. w Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Płocku, Wałbrzychu, Lublinie, Częstochowie, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Zielonogórską, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Dolnośląską w Jeleniej Górze, Sinfonia Baltica w Słupsku), Królewską Orkiestrą Symfoniczną oraz z teatrami w Polsce, m. in. Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Wrocławską i Teatrem Muzycznym w Łodzi, Poznaniu i w Lublinie. Ta współpraca zaowocowała nagrodą Marszałka Województwa Lubelskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne w sezonie 2002/2003. Artystka śpiewała na scenach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Szwecji. Kilkakrotnie uświetniała obchody Święta Narodowego Francji w Ambasadzie Francuskiej oraz Dnia Niepodległości w Ambasadzie Amerykańskiej. W 2019 roku została zaproszona na specjalny koncert na cześć międzynarodowych obchodów 200-lecia urodzin
S. Moniuszki i 25- lecia Celebrity Symphony Orchestra w Toronto/ Kanada.

W listopadzie 2008 roku Joanna Horodko wykonała partię Violetty w „Traviacie” G. Verdiego w superprodukcji przygotowanej przez Teatr Muzyczny w Lublinie. W latach 2010 i 2011 artystka dokonała nagrań płyt CD z klasycznym repertuarem operowym wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych. W roku 2012 śpiewaczka nagrała z tą orkiestrą płytę z muzyką filmową „Muzyka Wielkiego Ekranu”. Na przełomie 2015/2016 artystka wystąpiła u boku znakomitych skrzypków: maestro Vadima Brodskiego i romskiego wirtuoza Miklosza Deki Czureji.
W grudniu 2018 wystąpiła w megaprodukcji Filharmonii Sudeckiej „Dwa żywioły” wraz z Krzysztofem Cugowskim. W kwietniu 2019 artystka ponownie zaśpiewała partię Violetty w „Traviacie” – tym razem wykonanie koncertowe w Ernst Reuter Saal w Berlinie. W grudniu tego samego roku dokonała nagrania polsko-amerykańskiego koncertu kolęd dla TVP3 z orkiestrą ORSP, a w grudniu 2020 wystąpiła w TVP Kultura w koncercie „Bitwa na róże”. W listopadzie 2020 nagrała wersję koncertową „Good night” H. M. Góreckiego w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Artystka chętnie wykonuje repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go m.in. na I Festiwalu Sakralnym „Muzyka u OO. Jezuitów” (Łódź 2003), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2004 u boku prof. Teresy Żylis–Gara, w Operze Nova w Bydgoszczy, w oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla, czy tez podczas Missa Pro Defuncto – „Requiem” W.A. Mozarta z orkiestrą Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

 

ODZNACZENIA, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA

W roku 2019 została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.