Publikacje

José Maria Florêncio

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
doktor, Akademia Muzyczna w Poznaniu

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
dyrygentura

Specjalność
dyrygentura symfoniczno-operowa

Zatrudnienie na Wydziale
I

Prowadzone przedmioty
Zespoły Operowe
Dyrygentura Symfoniczna
Dyrygentura Operowa

Kontakt
jflorencio@amuz.edu.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Dyrygent, jedna z czołowych postaci polskiego świata muzycznego, muzyk ze znaczącą karierą międzynarodową. Pochodzi z Brazylii, od 1985 roku mieszka na stałe w Polsce.
Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, kontynuował ją na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, a następnie uzupełniał na wielu kursach mistrzowskich w swoim kraju jak i poza nim jak w nowojorskiej The Juilliard School of Music i Musikhochschule w Wiedniu. W warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie dyrygentury Henryka Czyża.
Sprawował funkcje: dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Warszawie -Opera Narodowa, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie i Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo, oraz szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Godności które piastował z jednoczesnym prowadzeniem gościnnie współpracę niemal ze wszystkimi instytucjami muzycznymi Polski oraz ze znaczącymi instytucjami w 28 krajach świata.
Imponujący zarys kariery artysty jak rzadko kogo cechuje wyjątkowa wszechstronność i obejmuje poprowadzenie koncertow, spektakli operowych, baletowych, operetkowych, musicalowych, nagran płytowych, archiwalnych i telewizjinych, udział na festiwalach oraz pedagogika
Programy koncertów i nagrań obejmują repertuar który siega od baroku do muzyki najnowszej z udzialem najwkieszych nazwisk sporod solistów w kraju i poza nim.
Pod jego batuta zainscenizowano takie dziela operowe, niektore wielokrotnie, jak: Czarodziejski flet, D Giovanni i Wesele Figara W.A.Mozarta; La Traviatta, Nabucco, Rigoletto, Makbet, Ernani, D.Carlo, Moc Przeznaczenia, Trubadur, Aida G.Verdiego; Salome i Ariadne na Naxos R.Straussa; Madamme Butterfly i Tosca G.Puciniego; Cyrulik Sewilski, Turek we Wloszech i Kopciuszek G.Rossiniego; Corka Pulku i Don Pasquale G.Donizetiego; Werther i Thais J.Massneta; Norma V.Belliniego; Cavalleria Rusticana P.Mascangi; Polawiacze Perel i Carmen G.Bizeta; Borys Godunov M.Mussorgskiego; Eugeniusz Oniegin P.Czajkowskiego; Gwałt na Lukrecji Brittena oraz prapremiery światowe oper: „Elektra” M. Theodorakisa dla Theatre Municipal w Luksemburgu, „Tides and waves” J.Bruzdowicz na inauguracji Olimpiad w Barcelonie i „Olga” J.Antunes’a dla Theatro Municipal e Sao Paulo.
Zrealizowal z muzyki musicalowej: Jesus Christ Superstar i Skrzypek na dachu a z tytulow operetkowych Baron Cyganski J.Straussa. Z repertuaru baletowego zrealizowal i poprowadzil m.in. Dziadka do orzechow, Śpiąca krolewna, Jezioro Labedzie P.Czajkowskiego; D.Kichot A.Minkusa; Corka Zle strzezona Rossini/Harold; Swięto Wiosny I.Strawinskiego; Scheherezade M.R.Korsakova; L’apres mi di d’un faune C.Debussyego; Grek Zorba M.Theodorakisa; oraz prapremiera swiatowa „Brazyljiczyka w Paryzu” Offenbach/Malecki spośród wielu innych wieczorow baletowych z wieloma pozycjami roznych autorow w jednym programie.
Aktywnosc nagraniowa obejmuje 18 plyt i ponad 300 tytulow nagranych dla Polskiego Radia oraz wiele nagran dla telewizji.
Obecnie jest wykladowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klase dyrygentury, jednoczesnie takze Uniwersytetu Gdanskiego gdzie prowadzi fakultet z zarzadzenia teatrem operowym. JMF poprowadzil kursy mistrzowskie w kilku Polskich uczelniach muzycznych. Na arenie międzynarodowej może szczycić się iż byl pierwszym w stusześćdziesięcioletniej historii Konserwatorium Moskiewskiego zaproszonym dyrygentem z Polski, do poprowadzenia kursów mistrzowskich z zakresu dyrygentury oraz uroczystego koncertu z repertuarem polskim i brazylijskim w programie. W ten sposób José M. Florêncio znalazł się w grupie tak wybitnych osobowości świata muzyki jak sir Georg Solti czy Mścisław Rostropowicz.
José Maria Florêncio jest także laureatem wielu nagród i odznaczeń. Ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maestro także jest Konsulem Honorowym Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE I NAUKOWE

Dyrektorował Instytucjami artystycznymi w Lodzi, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu (Tear Wielki i Filharmonia) Gdańsku (po raz drugie prowadzi Operę Baltycką), Bydgoszczy oraz Sao Paulo. Osiągnięcia fonograficzne Maestra obejmuje 18 płyt, ponad 300 tytułów nagranych dla Polskiego Radia, programy radiowe i telewizyjne, a kariera dyrygencka wykazuje występy w 28 krajach i współpraca z takimi orkiestrami jak: Jerusalem Symphony, Orkiestra Saint Martin in the Fields, Orkiestra XVIII m,in. Wieku, oraz wszystkie czołowe zespoły Polski. Jako pedagog od kilku lat pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Poprowadził także warsztaty dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Konserwatorium Moskiewskim.

 

ODZNACZENIA, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA

Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla Polskiej Kultury; Nagroda Sereia de Ouro TV Globo, Brazylia; Nagroda dla Najlepszego dyrygenta krytyków muzycznych w Sao Paulo.

  

Last name and first name
José Maria Florêncio

Academic title and degree, institution, graduation year
Doctor

Position
assistant professor

Artistic/research discipline
Conducting

Speciality
Orchestral – symphonic operatic conducting

Employment at the Faculty
I

Courses taught
Conducting
Opera Ensembles

Contact
jflorencio@amuz.edu.pl