Krzesimir Marcin Dębski

Dębski Krzesimir Marcin

 

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
Prof. dr hab rok uzyskania 2020

Stanowisko
profesor

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
Kompozycja, aranżacja

Specjalność
Muzyka w mediach, ilustracyjna, filmowa

Zatrudnienie na Wydziale
I

Prowadzone przedmioty
Aranżacja
Kompozycja

Kontakt
kdebski@amuz.edu.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA

Ważniejsze kompozycje
1985-Musica per archi – na orkiestrę smyczkową
1990-Passacaglia – improvisazioni – na orkiestrę symfoniczną
1990-Synchromie – Dance Fantasy – na orkiestrę symfoniczną
1990-Three Forms – na orkiestrę symfoniczną
1992-Moment Musical – na orkiestrę symfoniczną
1993-Toccata – na orkiestrę symfoniczną
1993-Sinfonietta – na orkiestrę symfoniczną
1995-Preludium – Interludium – Postludium – na orkiestrę smyczkową
1996-Zyklus – na orkiestrę symfoniczną
1996-Tempi concertati– na orkiestrę smyczkową
2001-Musica Dominicana – na orkiestrę dętą
2007-Autuminty – na orkiestrę symfoniczną
Kompozycje na instrumenty solowe i orkiestrę:
1978-Fantazja – na organy i orkiestrę symfoniczną
1990-Impromptu – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
1990-Solo, duo, trio e orchestra – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
1990-Koncert skrzypcowy nr 1
1991-Koncert fortepianowy [Czeczeński]
1995-Koncert waltorniowy
1997-Concerto per flauto dolce nr 1 – na flet i orkiestrę smyczkową
1998-Koncert klarnetowy – na klarnet i orkiestrę smyczkową
1998-Koncert fletowy nr 2
1998-Koncert skrzypcowy nr 2
1999-Koncert podwójny – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
2000-Notturno – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
2000-Landscape – klarnet i orkiestrę symfoniczną
2000-Quasi una fantasia – na skrzypce i orkiestrę smyczkową
2001-W góry idziemy po życie – na róg alpejski i orkiestrę
2002-Sounds from Serengeti – na skrzypce, obój i orkiestrę smyczkową
2004-Koncert wiolonczelowy
2005-Solemn Concerto – na trąbkę, organy i orkiestrę smyczkową
2005-Q + O – na kwartet i orkiestrę symfoniczną
Kompozycje wokalno-instrumentalne:
1988-Oratorium Pie Jesu Domine – na sopran, tenor, chór i orkiestrę symfoniczną
1988-Missa puerorum – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot, organy, perkusję i orkiestrę smyczkową
1988-Missa brevis – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot i organy
1989-Psalmodia Paratum cor meum Deus – na chór mieszany a cappella
1990-Laudate Dominum – na chór żeński, obój, klarnet, fagot i organy
1993-Biografioły [do poezji Stanisława Barańczaka] – na 6 głosów męskich
1995-Kantata o Świętym Zygmuncie – na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
1997-7 Pieśni [do poezji Wisławy Szymborskiej] – na sopran, tenor, chór żeński i orkiestrę symfoniczną
2000-Misterium – na sopran, 2 recytatorów, chór mieszany i orkiestrę
2002-I Symfonia Nihil homine mirabilius – na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
2003-II Symfonia Ver redit – na sopran, improwizatora, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
2006-Formy – na głosy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
2007-Psalm nr 1 [do poezji Czesława Miłosza] – na chór i orkiestrę symfoniczną
2007-Cykl Lux Aeterna – trzy pieśni na chór mieszany a cappella
2008-Cosmopolis na chór i orkiestrę
2010-Rhythmi Urbani na chór i orkiestrę , dzieło napisane na zamówienie miasta Szczecinek z okazji 700-lecia;
2019-Przerwana Cisza- musical
2020-Opera Hiob
Muzyka teatralna i baletowa:
1986 – Wielkoludy
1987 – Bunt komputerów
1988 – Igraszki kobiet
1988 – Balladyna
1991 – Historia o ptaku Cis
1991 – Mama-Nic
1992 – Burza w teatrze Gogo
1993 – Ptaki, czyli kosmiczne jajo
1993 – Ramdam gadające lustro
1993 – Płatonow
1996 – Gapcio
1996 – Płatonow – Akt pominięty
1996 – Gimpel Głupek
1996 – Pastorałka
1997 – O krasnoludkach i o sierotce Marysi
1997, 1999 – Rycerz niezłomny
1997 – Ewa Hitler pali camele
1997, 2003 – Śleboda, czyli powaby życia
1998 – Kosmos
1998, 2001 – Pan Plamka i jego kot
1998 – Mruczanki Kubusia Puchatka
1998, 2003 – Sen nocy letniej
1998 – Ubu Król
1998 – Iwona, księżniczka Burgunda
1998 – Wspólny pokój
1998 – Kłopoty Kacperka
1999 – Słowicza wyspa
1999 – Medyk mimo chęci
1999 – Kubuś Puchatek
1999 – Kurs mistrzowski
1999 – Igraszki z diabłem
1999 – Jasiek
1999, 2004 – Ślub
1999 – Towarzysz podróży
1999 – Żelazna konstrukcja
1999 – Operetka
2000 – Księżniczka na ziarnku grochu
2000 – Makbet
2000 – Panienka z Tacny
2000 – Super Mozart
2000 – Król Edyp
2000 – La dolce vita
2000 – Dzikie łabędzie
2001 – Play Strindberg
2001 – Detektyw, pies Bobi i lustro
2001 – Ferdydurke
2002 – Oni
2003 – Przerżnąć sprawę
2003 – Hulajgęba
2003 – Rudolf Valentino
2004 – Trans-Atlantyk
2005 – Mimo wszystko
2005 – Parady
2006 – Wujaszek Wania
2007 – Hamlet
2008 – Zdarzyło się w Jeruzalem
2008 – Pornografia
2008 – Proces
2008 – Dzieje Grzechu
Teatr Telewizji:
1993 – Gyubal Wahazar
1994 – Tośka
1995 – Łowca jasnowidzów
1995 – Ramdam
1996 – U progów jesieni
1997 – Mistrz
1997 – Piękno
1998 – Dama od Maxima
1998 – Drzewo
1998 – Płatonow – Akt pominięty
1998 – Yes, panie McLuhan
Filmy pełnometrażowe:
1985 – Medium
1985 – Potrzask
1986 – Pokój dziecinny
1986 – Cudowne dziecko
1987 – Kingsajz
1987 – Opowieść Harleya
1988 – Alechemik
1988 – Złodziej
1989 – Deja vu
1990 – Janka
1990 – Mów mi Rockefeller
1991 – Skarga
1991 – V.I.P.
1992 – Szwadron
1993 – Człowiek z…
1993 – Goodbye Rockefeller
1993 – Koloss
1993 – Motyw cienia
1994 – Oczy niebieskie
1996 – Autoportret z kochanką
1996 – Matka swojej matki
1997 – Ciemna strona Wenus
1997 – Kochaj i rób co chcesz
1997 – Prostytutki
1997 – Washington Square (Plac Waszyngtona)
1998 – Sto minut wakacji
1999 – Gwiazdka w Złotopolicach
1999 – Ogniem i mieczem
1999 – …gdzie mój starszy syn Kain (dokument)
2000 – Koniec świata u Nowaków
2000 – Król sokołów
2001 – Pieniądze to nie wszystko
2001 – Stacja
2001 – Tam i z powrotem
2001 – W pustyni i w puszczy
2002 – Sfora: Bez litości
2002 – Co kryje kurz… (dokument)
2003 – Polisz kicz projekt
2003 – Stara baśń – kiedy słońce było bogiem
2003 – Oczyszczenie (dokument)
2006 – Szatan z VII klasy
2009 – Magiczne drzewo
2007 – Ranczo Wilkowyje
2007 – Białoruski walc (dokument)
2011 – 1920 Bitwa warszawska
2012 – Sztos 2

Seriale
1988 – Alchemik Sendivius
1990 – Janka
1992 – Aby do świtu…
1992 – Mama – nic
1992 – Żegnaj Rockefeller
1993-1994 – Bank nie z tej ziemi
1993 – Jacek
1995 – Maszyna zmian
1995, 1998 – Matki, żony i kochanki
1996 – Maszyna zmian. Nowe przygody
1996 – Tajemnica Sagali
1997-2008 – Złotopolscy
1998 – Gwiezdny Pirat
1999 – Sto minut wakacji
1999-2000 – Czułość i kłamstwa
1999-2008 – Na dobre i na złe
1999 – Palce lizać
2000 – Ogniem i mieczem
2001 – W pustyni i w puszczy
2001 – Więzy krwi
2002 – Sfora
2003-2006 – Magiczne drzewo
2003-2008 – Na Wspólnej
2004 – Stara baśń
2006-2016 – Ranczo
2006 – Szatan z VII klasy

Filmy krótkometrażowe
1983 – Urodził się motyl
1984 – Stomp
1986 – XYZ
1988 – Sposób na Piotrusia
1993 – Jakub
1994 – Przestrzeń Krzesimira…
1997 – Polowanie

Filmy animowane
1985 – Dalej… dalej
1985 – Zwykła podróż
1986 – Wnętrze
1999 – O zabawkach dla dzieci z cyklu Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego[11]

Filmy pełnometrażowe
1985 – Medium
1986 – Cudowne dziecko
1987 – Kingsajz
1989 – Deja vu
1990 – Janka
1991 – 30 Door Key
1991 – Dziecko szczęścia
1991 – Papierowe małżeństwo
1992 – Szwadron
1992 – Białe małżeństwo
1992 – Le violeur impuni (Sprawa kobiet)
1993 – Człowiek z…
1993 – Goodbye Rockefeller
1994 – Oczy niebieskie
1995 – Awantura o Basię
1995 – Kidnapped
1995 – Całkowite zaćmienie (Total Eclipse)
1995 – The Choir
1996 – Autoportret z kochanką
1996 – Bliss
1996 – Matka swojej matki
1996 – True Blue (Zbuntowana załoga)
1997 – Ciemna strona Wenus
1997 – Prostytutki
1999 – Gwiazdka w Złotopolicach
1999 – Ogniem i mieczem
2000 – Król sokołów
2001 – Pieniądze to nie wszystko
2001 – Stacja
2001 – Tam i z powrotem
2001 – W pustyni i w puszczy
2002 – Bez litości
2003 – Polisz kicz projekt
2003 – Stara baśń
2007 – Ranczo Wilkowyje

Seriale
1990 – Janka
1992 – Żegnaj Rockefeller
1993 – Wow
1996 – Awantura o Basię
1996 – Maszyna zmian. Nowe przygody
1997-2008 – Złotopolscy
2000 – Ogniem i mieczem
2002 – Sfora
2003-2006 – Magiczne drzewo
2004 – Stara baśń
2006-2008 – Ranczo
2006 – Szatan z VII klasy

Piosenki
Będzie tak, jak jest
Czas nas uczy pogody
Diamentowy kolczyk
Dumka na dwa serca (piosenka promująca film Ogniem i mieczem)
Mały biznes (piosenka z filmu Mów mi Rockefeller)
Matki, żony i kochanki (piosenka z serialu)
Mrok
Muszelko, ratuj mnie
Na dobre i na złe (piosenka z serialu)
Nie od razu raj (piosenka z serialu Sfora)
Przyjaciel wie…
Rzeka marzeń (piosenka promująca film W pustyni i w puszczy)
Stan pogody
Szuflandia (piosenka z filmu Kingsajz)
Video-dotyk
Za mały
Zakazany owoc
Zmysły precz (piosenka z filmu Kingsajz)
Życie jest nowelą (piosenka z serialu Klan)

Role filmowe
1991 – V.I.P. jako kompozytor w studiu nagrań
1997 – Ciemna strona Wenus jako Znany dyrygent na uroczystości w pałacu
1997 – Linia opóźniająca w cyklu filmowym Opowieści weekendowe jako kierownik muzyczny programu
2002 – Bez litości jako Skrzypek
2002 – Rób swoje, ryzyko jest twoje jako Krzysztof Kaldorf, reżyser filmu Przodem do tyłu
2002 – Sfora jako Skrzypek i jako on sam

Filmy dokumentalne
1985 – World music
1986 – Od raga do rocka z Joe Berendtem
1994 – Przestrzeń Krzesimira…
1999 – Było sobie miasteczko…
2019-Niepodległość
2020-Wołyń
2020-Wojna Światów

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE I NAUKOWE

Jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertów również radiowych i telewizyjnych).
Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze( Bilkent University Darmstadt, San Diego (Mark O,Connor Fiddler Camp),Los Angeles (USC) Miami (FMU) i w Vallencii (Kalifornia)Od 1987 roku Krzesimir Dębski będąc u szczytu swojej kariery jazzowej, ograniczył działalność koncertową, poświęcając się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Skomponował ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: napisał 2 opery, 6 musicali,4 balety, 2 symfonie, oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, ( co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej) jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, ale także w tak egzotycznych krajach jak Meksyk czy Indie. Ważne ze wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nie często dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin,Jose Cura,Jose ,Andrzej Dobber ,Susan Svrcek, Daniej Stabrawa-wykonawca II Koncertu skrzypcowego ,Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i wykonawca III Koncertu skrzypcowego Konstanty Andrzej Kulka . Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lcia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.
Napisał 4 koncerty fortepianowe i 3 koncerty skrzypcowe.
Tworzył również muzykę teatralną (ponad 60 premier)i eksperymentalną . Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentarnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska,
i seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na Wspólnej, Matki ,żony i kochanki, Ranczo).
Muzyka do filmu „Young Magician” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award’88. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „ Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”.
W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „ Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award’ 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.
W 2005 roku otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy ,UB40, Cris DeBurgh ,Garou.Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Orkiestra Sinfonia Varsovia ,Filharmonia Narodową i NOSPR a takze Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony ,Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk),Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro ,Cyprus National Orchestra ,Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester , Novi Sad Radio Orkiestra ,Santiago de Chile National Orquesta . Dyrygował muzyką dawną , klasyką (IX Symfonia L.V. Beethovena), Symfonie W.A Mozarta , wielką symfoniką romantyczną ale i muzyką baletową i operową. Dokonał też prawykonań i nagrań utworów m.in. L Fossa ,,V.Krause, O. Garcii oraz dokonał wielu nagrań muzyki filmowej, zarówno własnej, a także innych kompozytorów -J.A.P Kaczmarka ,St. Syrewicza M. Lorenca i Alberto Iglesiasa.
W 2020 roku otrzymał tytuł Profesora Sztuki.

 

ODZNACZENIA, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA

1983- laureat I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii.
1983-1988 – tytuły muzyka, kompozytora i aranżera roku w ankietach czasopisma „Jazz Forum”
1985 – Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki im. S. Wyspiańskiego
1985 – I nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę ” Diamentowy kolczyk”
1986 – został uznany za jednego z dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata w ankiecie krytyków amerykańskiego Pradze, Kopenhadze i Le Mans. Nagrał ponad 60 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Jednocześnie jednak pisze muzykę ‘poważną’ i bierze udział w rożnych działaniach awangardowych jak teatr uliczny, ,muzyka intuicyjna i pisze tez piosenki dla czołowych wykonawców muzyki pop. Otrzymuje tez pierwsze propozycje filmowe. 1977 – II nagroda na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
1978 – nagroda specjalna na festiwalu Jazz nad Odrą.
1985- znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”
1985-laurelat Nagrody im. St.Wyspiańskiego
1986 – I nagroda konkursu Poznańskiej Wiosny Muzycznej
1986 – I nagroda konkursu kompozytorskiego za muzykę do Wielkoludów na Festiwalu Sztuk dla Dzieci w Wałbrzychu (spektakl teatralny)
1987 – tytuł aranżera roku w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
1988 – II nagroda na KFPP w Opolu za utwór Będzie tak, jak jest
1988 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Zakazany owoc
1988 – Genie Award Kanadyjskiej Akademii Filmowej
1989 – nagroda prezesa Rady Ministrów za twórczość kompozytorską dla filmu, teatrów i widowisk TV
1990 – tytuł muzyka lat 80. w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
1991 – II nagroda w koncercie Premier na KFPP w Opolu za piosenkę Muszelko, ratuj mnie
1992 – nagroda za muzykę do filmu Ofelia na wakacjach na XII Festiwalu Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu
1993 – I nagroda za muzykę do spektaklu Książę niezłomny w reżyserii Lecha Chojnackiego w wykonaniu Państwowego Teatru Animacji z Poznania na XVI OFTL w Opolu
1994 – Grand Prix na KFPP w Opolu za utwór Mrok
1997 – Poznańskie Koziołki za muzykę do serialu” Tajemnica Sagali” w konkursie krajowym na Festiwalu Filmów dla Dzieci
2000 – Fryderyk’99 w kategorii „kompozytor roku” – nagroda za muzykę do filmu Ogniem i mieczem
2000 – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem (TP SA Music and Film Festival, Warszawa)
2001 – Srebrne Koziołki za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dla Dzieci „Ale kino!” w Poznaniu
2001 – nagroda za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja)
2007-Nagroda “Złota Myśl” Fundacji Nauka i zdrowie.
2004 – Złota Kaczka nagroda w plebiscycie czytelników miesięcznika „Film”) za muzykę do filmu i serialu Stara baśń
2011-Nagroda festiwalu Artiek (Ukraina) muzykę do serialu ” Maszyna zmian”
Zespołowe
1976 – IV nagroda na grupy Warsztat na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
1977 – III nagroda na grupy Warsztat na festiwalu Jazz nad Odrą
1978 – wyróżnienie dla Orkiestry Ósmego Dnia na festiwalu Jazz nad Odrą
1983 – I nagroda Ogólnoświatowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii dla zespołu String Connection
2017-Odznaczony Srebrnym Orderem “Gloria Artis”
Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA) , Getxo (Hiszpania ) Paryżu, Helsinkach, , Montrealu, Konsbergu, Hamburgu , Baden-Baden ,Budapeszcie ,Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie ,Norymberdze, Hadze.