Publikacje

Joanna Zathey-Wójcińska

Na zdjęciu Joanna Zathey

Joanna Zathey-Wójcińska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. W 2005 roku ukończyła również podyplomowe studia w zakresie kameralistyki w klasie prof. Dory Schwarzberg w Accademia di Musica w Pinerolo (Włochy). W czerwcu 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki.

Od 1999 roku pracuje jako pianistka-kameralistka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, od roku akademickiego 2015/2016 na stanowisku adiunkta. Również od 1999 roku jest nauczycielem w OSM II stopnia im. J. Kaliszewskiej przy ZSM w Poznaniu, współpracuje z klasami skrzypiec i klarnetu, a także prowadzi zespoły kameralne. Wraz z uczniami i studentami bierze udział w konkursach skrzypcowych i klarnetowych otrzymując liczne wyróżnienia za wybitne walory artystyczne partii fortepianu.

Była oficjalną pianistką XIII Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006), wystąpiła również podczas ostatniej edycji tego konkursu (2022), towarzysząc uczestnikowi Shihanowi Wang; na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Karol Szymanowski in memoriam w Toruniu (2007), na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2014, 2017, 2020) oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2015, 2018 i 2021), a także na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Jak Wieniawski” w Lublinie (2019, 2022). Od wielu lat jest zapraszana do współpracy podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G.Ph. Telemanna w Poznaniu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, gdzie oprócz udziału w Zimowych Akademiach Muzycznych, wystąpiła podczas cyklu „Prezentacje”, towarzysząc młodym artystom na recitalach. W 2022 roku została zaproszona na pierwszą edycję festiwalu muzyki kameralnej Mønsommer Festival w Danii. W maju 2023 została zaproszona do jury konkursu Maifestival Young! w kategorii pianistycznej oraz jako pianista towarzyszący w kategorii skrzypiec.

Przez 13 lat jako pianistka współpracowała ze studentami z klasy skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, zarówno w OSM, jak i w Akademii Poznańskiej. Wraz z uczniami i studentami brała udział w Letnich Kursach Muzycznych w Żaganiu od 2002 roku.

Prowadzi wykłady oraz warsztaty dla nauczycieli pianistów-kameralistów poświęcone zagadnieniom wykonawczym muzyki kameralnej, jest konsultantem CEA w dziedzinie kameralistyki fortepianowej. Jest współtwórcą i współorganizatorem cyklicznego sympozjum dla pianistów – kameralistów „Człowiek orkiestra – pianista kontra wyciągi fortepianowe” odbywającego się w poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 2011 roku tworzy duet ze skrzypkiem Jarosławem Nadrzyckim, z którym wystąpiła m.in.: na międzynarodowym festiwalu Ohrid Summer Festival w Macedonii 2011 roku, w 2015 roku wspólnym recitalem zainaugurowali cykl koncertów pt. „Recitale Mistrzowskie” w nowej siedzibie NOSPR-u w Katowicach, natomiast w maju 2019 roku wystąpili na szeregu koncertów podczas Festiwalu Polsko-Rosyjskiego „Młodzieżowa Akademia Sztuki” w Moskwie. W 2019 roku zostali zaproszeni przez Penderecki Center na Festiwal „Emanacje”. Natomiast w 2022 roku na zaproszenie Ambasady Polski w Turcji wykonali recital w muzeum starożytnego Efezu, podczas prestiżowego 35. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego IKSEV w Izmirze. Owocem ich współpracy jest płyta z sonatami na skrzypce i fortepian J. Brahmsa (wyd. Orphée Classics), która ukazała się w listopadzie 2018 roku.

W kwietniu 2023 roku ukazała się płyta z triami J. Haydna, F. Kuhlaua i C.M. Webera, wydana przez Da Vinci Classics, nagrana wraz ze szwajcarską flecistką Anja Kreutzer i włoskim wiolonczelistą Martinem Pratissoli.

 

Kontakt: jzathey@amuz.edu.pl