Maria Rutkowska

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
doktor, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, 2019

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
instrumentalistyka

Specjalność
fortepian

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Alicji Kledzik w 2008 roku.
Będąc studentką uczestniczyła w licznych konkursach pianistycznych zdobywając m.in. II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie w 2005 roku czy III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007 roku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce.
Zaraz po studiach rozpoczęła pracę w macierzystej uczelni na stanowisku wykładowcy w Katedrze Instrumentów Dętych i Akordeonu, a także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie.
Jako pianista akompaniator uczestniczyła wraz z młodymi adeptami sztuki w kilkudziesięciu konkursach muzycznych, uzyskując wielokrotnie dyplomy za wyróżniający akompaniament na takich konkursach jak: Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Brnie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim, Ogólnopolski Festiwal Trębaczy w Kaliszu czy Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy w Szczecinie.
W 2012 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 i 2016 roku otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W 2019 roku Maria Rutkowska obroniła na Wydziale Instrumentalnym poznańskiej Akademii Muzycznej rozprawę doktorską pt.„Neoromantyzm a neoklasycyzm – kierunki paralelne czy dywergencyjne? Essentialia negoti w oparciu o wybrane dzieła.” i uzyskała stopień naukowy doktora sztuki. Także w tym roku została uhonorowana Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP.
W 2020 roku otrzymała z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew zaszczytny tytuł Mecenasa Pleszewskiej Kultury.
Uczestniczyła w licznych kursach pianistycznych m.in. Viery Nossiny, Martina Hughes’a, Aleksandra Légera, Maurizio Barboro czy Tellefa Yuvy, a także w warsztatach muzyki kameralnej prowadzonych przez takie zespoły jak Pierrot Lunaire Ensemble Wien czy European Fine Arts Trio. Jako akompaniator brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich muzyków jak: Richard Giangiulio (USA), Jean – Marc Fessard (Francja), Julian Bliss (Anglia), Konradin Groth (Niemcy), Wolfgang Bauer (Niemcy), Gabriel Cassone (Włochy), Florent Heau (Francja), Mauro Maur (Włochy), Giuliano Sommerhalder (Szwajcaria), Manfred Bockschweiger (Niemcy), Aki Välimäki (Finlandia), Adomas Kontautas (Litwa), Laurynas Lape (Litwa), Jan Broda (Czechy), Spyros Mourikis (Grecja), Igor Františak (Czechy), Rocco Parisi (Włochy), Olli Leppäniemi (Finlandia), Algidras Budrys (Litwa), Wim van Hasselt (Belgia), Markus Würsch (Szwajcaria), Milan Polak (Czechy), Sharon Kam (Izrael), Vasco Silva de Faria (Portugalia), Sergiu Carstea (Rumunia), Marco Tiampieri (Włochy), Eric Aubier (Francja), Gabor Varga (Węgry), Karel Dohnal (Czechy).
Maria Rutkowska jest oficjalną pianistką podczas Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu, Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Kaliszu, Letnich Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku, Międzynarodowych Warsztatów Klarnetowo-Saksofonowych w Ostravie czy Teremiski Horn Camp.
Pianistka koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Litwa, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy), wykonując utwory solowe i kameralne od baroku aż po współczesność. Brała udział w koncertach odbywających się w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Musica practica, musica theoretica” (Poznań), Międzynarodowych Konferencji Naukowych „Barwy Instrumentów Dętych (Poznań), Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Neofonia” (Poznań), Festiwalu „Pałucka Wiosna Muzyczna” (Wągrowiec), Ogólnopolskich Warsztatów „Muzyka współczesna da się lubić” (Kraków), Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto (Chodzież), Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin), projektu Muzyka Naszych Czasów (Poznań) czy koncertach pedagogów Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Blaszanych promujących uczelnię na terenie całego kraju.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne/naukowe

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
2009 – Wyróżnienie za najlepszy akompaniament na XIV Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach
2010 – Wyróżnienie za akompaniament na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach