Publikacje

Przemysław Czekała

Przemysław Czekała

 

Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
Magister Sztuki, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, 1994

Stanowisko
wykładowca

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
sztuki muzyczne / wokalistyka

Specjalność
śpiew solowy

Zatrudnienie na Wydziale
I

Prowadzone przedmioty
Emisja głosu indywidualna z dykcją
Emisja zespołowa z metodyką i higieną głosu
Emisja głosu – podstawy śpiewu (fakultet)

Kontakt
pczekala@amuz.edu.pl

 


 

DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Absolwent wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Antoniny Kaweckiej. Podczas trwania studiów wokalnych w latach 1988 – 1994 jako solista brał udział w przedstawieniach operowych m.in. Czarodziejski flet W.A. Mozarta, Gianni Schicchi G. Pucciniego, Kynolog w rozterce H. Czyża oraz koncertach i recitalach monograficznych m.in. Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego, Franciszka Schuberta, Johannesa Brahmsa, Henryka Czyża. W 1994 roku zdobył wyróżnienie na międzynarodowym konkursie wokalnym w Dusznikach Zdroju.
Od 1990 roku Przemysław Czekała jest członkiem Poznańskiego Zespołu Wokalnego Affabre Concinui ( www.affabre.net), z którym brał udział w festiwalach, konkursach i koncertach w Polsce i zagranicą. Zaśpiewał ponad 1000 koncertów. Do znaczących wydarzeń w historii tego zespołu z Jego udziałem należą m.in.:
– II nagroda na międzynarodowym konkursie wokalnym w Arezzo (Włochy),
– koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzycznych w Polsce m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Adama Didura w Sanoku, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Festiwal Muzyki Dawnej w Warszawie, Musica Antiqua EuropaeOrientalis w Bydgoszczy, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach,
– koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzycznych poza granicami kraju m.in. Al Bustan Festival w Bejrucie w (Liban), Sioux City Music Festival, Houston Festival (USA), Schleswig-Holstein Musik Festival (Niemcy), Sensommermusik Aalborg (Dania), Festiwal Wielkanocny Brno (Czechy), Runkelsteiner Klangfeste Bolzano (Włochy), Valladolid Festival (Hiszpania), Ankara International Music Festival (Turcja), Festiwal Fringe – Edynburg (Szkocja),
– koncerty w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Są to m.in.: Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Opolska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia w Poznaniu, Filharmonia we Wrocławiu, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia w Rzeszowie, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia w Lublinie, Leopoldinum we Wrocławiu, Paranimf w Barcelonie, Living Arts Centre w Toronto, Filharmonia w Sankt Petersburgu, National Concert Hall w Taipei, Sala Koncertowa w Zakazanym Mieście w Pekinie, San Jeronimo el Real w Madrycie, KBS Concert Hall w Seulu, St Giles’ Cathedral w Edynburgu,
– reprezentowanie Polski na Wystawach Światowych EXPO (Sevilla, Hanower i Aichi), podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, Festiwalach Kultury w Chinach, Algierii i na Tajwanie oraz podczas Forum Ekonomicznego w Davos.
Z zespołem AFFABRE CONCINUI Przemysław Czekała nagrał kilkadziesiąt programów radiowych i telewizyjnych, a także 17 płyt. Brał też udział w nagraniach innych znanych wykonawców i kompozytorów takich jak Lora Szafran, Zbigniew Wodecki, Stanisław Soyka, Jan A.P. Kaczmarek i in.
Przemysław Czekała do dnia dzisiejszego koncertuje jako solista w koncertach muzyki oratoryjno – kantatowej m.in. Requiem Gabriela Faure, Ein Deutsches Requiem Johannesa Brahmsa, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Pasji wg św. Jana oraz Krajna Magnificat Zbigniewa Kozuba. Koncertuje też jako kameralista wykonując m.in. pieśni Fr. Schuberta, R. Schumanna, W. Fiemanna. Jako solista brał udział w nagraniach 5 płyt. W swoim dorobku artystycznym ma również prawykonania dzieł wokalno – instrumentalnych m.in. podczas mszy świętej w katedrze poznańskiej z okazji 1050 – lecia chrztu Polski ( Ordinarium Missae Katarzyny Danel ) czy podczas podobnych obchodów jubileuszowych w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu ( Msza Jubileuszowa Agnieszki Zdrojek Suchodolskiej). Współpracował również z zespołami kameralnymi – Capella Bydgostiensis, Lord’s Singers oraz Capella Viridimontana.
Przemysław Czekała w latach 1999 – 2000 pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu jako opiekun wokalny aktorów przygotowując m.in. premiery Dziad ów Adama Mickiewicza i Ślub u Witolda Gombrowicza, a od roku 2000 współpracuje z Chórem Kameralnym Musica Viva kierowanym przez prof. Marka Gandeckiego jako asystent dyrygenta ds. kształcenia emisji głosu. W tym czasie chór zdobywał nagrody na prestiżowych konkursach w Polsce i zagranicą. Do najbardziej znaczących należą: Legnica Cantat – czterokrotnie (w tym Grand Prix), Międzynarodowy Festiwal w Sligo (Irlandia) – dwukrotnie, Praga Cantat w czeskiej Pradze, Varsovia Cantat w Warszawie.
Od 2010 roku prowadzi kursy emisji głosu dla nauczycieli oraz warsztaty wokalne dla chórów i zespołów kameralnych m.in. dla Poznańskich Słowików, Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses (Płock), Chóru Canto (Włocławek), Chóru Politechniki Opolskiej, Zespołu Wokalnego Art’n’Voices, Amici Canti i in.
Od 2012 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Poznaniu a także opiekunem wokalnym Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej, z którym osiąga sukcesy na festiwalach i konkursach chóralnych ( Paderewski Chamber Choir).
Przemysław Czekała jest współtwórcą i głównym organizatorem jedynego w Polsce festiwalu kameralnych zespołów a cappella – „A Cappella Poznań Festival”.

 

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA ARTYSTYCZNE I NAUKOWE

– Zasłużony Działacz Kultury
– Zasłużony Dla Kultury Polskiej
– Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
– Srebrny Krzyż Zasługi