Małgorzata Sajna-Mataczyńska

Małgorzata Sajna-Mataczyńska

Tytuł i stopień naukowy, uczelnia, rok uzyskania
doktor habilitowany, Akademia Muzyczna w Poznaniu, 2019

Stanowisko
adiunkt

Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
Instrumentalistyka

Specjalność
Fortepian

Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Ukończyła z wyróżnieniem „Poznańską Szkołę Talentów” oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. dr hab. Alicji Kledzik. W 2010 roku obroniła pracę doktorską pt. Ewolucja stylu fortepianowego L. Janáčka na przykładzie wybranych utworów, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Bogumiła Nowickiego. W roku 2019 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Fortepianu poznańskiej Akademii Muzycznej. Od kilku lat wraz z Marcinem Sikorskim współtworzy duet fortepianowy.
Małgorzata Sajna-Mataczyńska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych i kameralnych, m.in. na: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie, Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie, Konkursie Muzyki Francuskiej w Łodzi, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Stresie (Włochy), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Brahmsa w Aqui Terme (Włochy), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Salsomaggiore (Włochy) i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej w Tokio – Ajigasawa (Japonia). Ponadto w 2000 roku była członkiem ekipy polskiej na XIV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów oraz Prezydenta Miasta Poznania.
W 2000 roku dla wytwórni CD Accord nagrała debiutancką płytę Fantazja z utworami Fryderyka Chopina. Wspólnie z Aleksandrą Lewandowską (sopran) nagrała w 2005 roku płytę Muzyczne nastroje z wyborem pieśni różnych kompozytorów. W 2010 roku dokonała rejestracji dzieł solowych i kameralnych Leoša Janáčka. W roku 2018 ukazała się płyta Chopin & Viola z dziełami kameralnym F. Chopina, nagrana z altowiolistką Ewą Guzowską i wiolonczelistą Tomaszem Lisieckim. W jubileuszowym nagraniu poznańskiej Akademii Muzycznej W hołdzie Paderewskiemu wykonała wraz z Marcinem Sikorskim i Marzeną Michałowską dzieła kameralne patrona Uczelni.
Występowała z recitalami jako solistka i kameralistka w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, na Islandii, a także na prestiżowych festiwalach muzycznych w Dusznikach Zdroju, Warszawie, Słupsku, Poznaniu oraz Bernie.

Zatrudnienie na Wydziale
II

Prowadzone przedmioty, Wydział
fortepian, II

Kontakt
msajnamataczynska@amuz.edu.pl

Skip to content