Aktualności

Publikacje

Wiosna zakwita Muzyką…

Poznańska Wiosna Muzyczna zaprasza na spotkania z muzyką współczesną.

W wykonaniu wspaniałych artystów zabrzmią utwory współczesnych kompozytorów – zagranicznych i polskich, w tym twórców związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Obok najnowszych kompozycji napisanych specjalnie na Festiwal, pojawią się też utwory z klasyki XX wieku.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” został zainicjowany w 1961 roku przez Tadeusza Szeligowskiego. Od ponad pół wieku w Poznaniu, podczas festiwalowych koncertów rozbrzmiewa muzyka najnowsza w najlepszych interpretacjach. Prezentowane są kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych obejmujące swoim zakresem klasykę XX wieku oraz kompozycje pisane współcześnie – w tym światowe premiery. Festiwal odgrywa również istotną rolę w promowaniu twórczości kompozytorów związanych z Poznaniem
i Wielkopolską. Organizatorem festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich, a od 2022 roku funkcję dyrektora pełni Monika Kędziora.

51. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 26-29.05.2022. W trakcie czterech festiwalowych dni wybitni instrumentaliści i śpiewacy z Polski i zagranicy zagrają dziesięć koncertów, podczas których wykonają utwory zarówno XX-wieczne, jak i te najbardziej współczesne. Zabrzmią prawykonania kompozycji: Michele Abondano, Arona Ludwiga, Sławomira Czarneckiego, Jaromira Gajewskiego, Macieja Jabłońskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Kroschla, Janusza Stalmierskiego, Katarzyny Taborowskiej, Sarah Westwood, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej oraz Katarzyny Kwiecień-Długosz. Festiwalowe wydarzenia obejmują również Atelier – w tym roku będzie to specjalny koncert poświęcony postaci wybitnego poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego w setną rocznicę jego urodzin. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będzie recital duetu akordeonowego Amalgalis Duo.

www.wiosnamuzyczna.pl

Poznanska Wiosna Muzyczna 2022 – PROGRAM

 

Afisz 51. Poznańskiej Wiosny Muzycznej - na zielonym tle żółtymi literami są wypisanae daty festiwalu i jego numer porządkowy

 

Organizatorzy:
Związek Kompozytorów Polskich oraz Fundacja Muzyczne Spotkania

 

Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Partnerzy festiwalu:
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
ZAIKS
Fundacja Świat Możliwości
Austriackie Forum Kultury

 

Media:
Radio Poznań
Polmic
Glissando Spam
IKS
kulturapoznan.pl

 

WSTĘP WOLNY