Akademicka Agencja Artystyczna
Akademicka Agencja Artystyczna (AAA) dysponuje bogatą ofertą programów koncertowych, przeznaczonych na rozmaite składy wykonawcze oraz utrzymanych w zróżnicowanej stylistyce, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Zapraszamy do współpracy organizatorów wydarzeń artystycznych, uroczystości okolicznościowych oraz wszelkich przedsięwzięć, w ramach których sztuka dźwięku znajdzie swoje miejsce.
Dostosowując się do Państwa zapotrzebowania zaproponujemy odpowiedni program, zestaw wykonawczy oraz przebieg koncertu – od recitali solowych poprzez muzykę kameralną, zespoły instrumentalne, wokalne, chóry – aż po produkcje orkiestrowe, symfoniczne, musical oraz jazz.
Nasze propozycje znajdziecie Państwo w katalogu wydarzeń artystycznych prezentowanych na scenach i estradach Akademii. Chętnie zrealizujemy również inne projekty z naszego portfolio lub przygotujemy projekt „skrojony na miarę”, zgodnie z Państwa oczekiwaniami.
Współpraca z AAA pozwoli pełnym młodzieńczej pasji muzykom na zapoczątkowanie portfolio artystycznego, a podjęcie działalności koncertowej podczas studiów ułatwi im stawianie pierwszych samodzielnych kroków w realizacji kariery profesjonalnego artysty muzyka po ukończeniu edukacji.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Katarzyna Liszkowska, tel. (+48) 61 85 68 910, e-mail: kliszkowska@amuz.edu.pl
Magdalena Wiśniewska, tel. (+48) 61 85 68 912, e-mail: mwisniewska@amuz.edu.pl
Nasze projekty:
Stanisław Moniuszko — Widma (maj — listopad 2022)
Przygotowany jako przedstawienie dyplomowe studenta Akademii Muzycznej, Mateusza Ługowskiego, spektakl — kantata Widma Stanisława Moniuszki był w 2022 r. prezentowany wielokrotnie, został zgłoszony (i był przyjęty) do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” oraz stanowił część projektu pt. Moniuszko Redivivus — upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora.
Liczne działania związane z Widmami można prześledzić rozpoczynając od końca, czyli od wystawienia Widm w Kownie, które było zwieńczeniem wielomiesięcznych działań: KLIK lub zaglądając do innych wpisów: KLIK.
„Fête de la Musique” – udział w wydarzeniach artystycznych w ramach współpracy partnerskiej między Poznaniem i Hanowerem (czerwiec 2022)
Największy festiwal muzyczny w Hanowerze – „Fête de la Musique” – jest organizowany od wielu lat przez Miasto Hanower i działające w nim MusikZentrum Hannover. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne sprowadza żywą, nową muzykę do miasta. Jednym z elementów Festiwalu jest wydarzenie „Band Mash-Up”. Celem tego projektu jest zgromadzenie 5 młodych zespołów/muzyków (głównie reprezentujących różne muzyczne gatunki, takie jak jazz/rock/muzyka popularna), z różnych miast/krajów w Hanowerze. Artyści odbywają wspólne próby w tygodniu poprzedzającym „Fête de la Musqiue”, a finałowe wspólne granie – „Band Mash-Up” – odbywa się 21 czerwca 2022 w Hanowerze. Korzystając z lokalnej infrastruktury MusikZentrum Hannover muzycy mogą ćwiczyć przez kilka dni na scenie na żywo lub nagrywać swoje nowe pomysły w studiu nagraniowym. Oprócz tego są szkoleni przez profesjonalnego muzyka w zakresie pisania piosenek i
występów na scenie, ale także łączą się ze sobą w spontanicznie dobrane zespoły muzyczne, które wykonują skomponowane specjalnie dla „Fête de la Musqiue” kompozycje. Każdy zespół mash-upu ma swoje miejsce i dostaje swój czas na największej scenie festiwalu w centrum Hanoweru.
Z uwagi na wieloletnią partnerską współpracę pomiędzy miastami Poznań i Hanower, po raz kolejny zaproszenie do udziału w „Band Mash-Up” odbywającym się w ramach „Fête de la Musique” zostało skierowane również do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą w tym zakresie reprezentuje Akademicka Agencja Artystyczna. Dzięki działaniom Agencji, która po raz kolejny podjęła współpracę z Fundacją Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, miasto będzie reprezentować zespół Au Cinéma – trio złożone ze studentów poznańskiej uczelni. Muzyków połączyła chęć tworzenia własnego stylu, integrującego muzykę jazzową, popową i soulową.
W repertuarze zespołu znajdują się zarówno utwory autorskie, jak i własne aranżacje znanych piosenek. Muzycy chętnie sięgają po zdobycze techniki, wykorzystując w swych aranżacjach elektronikę.
Wizyta w Hanowerze odbyła się w dniach 17-22 czerwca 2022 r.
Skład zespołu:
Antonina Kocińska – śpiew, fortepian
Katarzyna Schmidt-Przeździecka – gitara basowa
Kajetan Pilarski – perkusja
Relacja:
Poznańska formacja Au Cinema złożona ze studentów Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego wzięła udział w największym festiwalu muzycznym w Hanowerze – „Fête de la Musique”, który odbywał się w dniach 18-21 czerwca 2022. Główne wydarzenia poprzedzały próby i spotkania artystów z różnych zespołów, a zwieńczeniem tej współpracy był występ na jednej ze scen festiwalowych. W przypadku Au Cinema lokalizacja sceny była przed głównym dworcem kolejowym w Hanowerze. Korzystając z udostępnionego na potrzeby artystów KIK HOUSE muzycy ćwiczyli przez kilka dni wspólnie, zarówno kompozycje własne, przygotowane specjalnie na „Fete de la Musique”, jak i brali udział w próbach w repertuarze innych artystów. W repertuarze zespołu znalazły się własne aranżacje znanych piosenek oraz własne kompozycje.
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania:
Projekt realizowany przy pomocy Fundacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego:
Muzyka polska w Hawanie (maj 2022)
Reprezentacja Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w dniach 3-8 maja 2022 r. przebywała na Kubie. Wizyta odbyła się na zaproszenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie na Kubie, przy współpracy Ministerstwa Kultury Republiki Kuby. Głównym elementem wizyty był uroczysty koncert Polish Jazz Project w składzie: Katarzyna Stroińska-Sierant – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas i Marek Konarski Music – saksofon, z okazji święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Basílica Menor Del Convento De San Francisco De Asís w Hawanie (służącej teraz jako sala koncertowa i muzeum). W programie znalazły się utwory: Wieniawskiego, Moniuszki, Chopina, Paderewskiego, Komedy i Koszewskiego w opracowaniu Katarzyny Stroińskiej-Sierant. Przejmująco zabrzmiało opracowanie ukraińskiej melodii Vyjdi, vyjdi Ivanku na finał. Koncert został nagrodzony owacjami, a poznańscy muzycy — gradem komplementów!
Członkowie Polish Jazz Project mieli również przyjemność współpracować z miejscowymi muzykami, m.in. członkami rodzinnego zespołu López-Nussa. Zwieńczeniem wizyty w Hawanie było spotkanie z władzami Uniwersytetu Artystycznego Kuby (Universidad de las Artes de Cuba) oraz warsztaty dla tamtejszych studentów.
Galeria zdjęć z Kuby
Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego na EXPO w DUBAJU (luty 2022)
Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu znalazła się, jako jedyna polska uczelnia artystyczna, w grupie uczelni wyższych obecnych podczas targów EXPO 2020 w Dubaju w ramach Tygodnia Nauki Polskiej (16-24.02.2022).
Poza prezentacją oferty uczelni oraz nawiązaniem kontaktów dla pozyskania kandydatów na studia w języku angielskim, przedstawiciele Uczelni zrealizowali program artystyczny: w ramach cyklu koncertów w Pawilonie Polskim zabrzmiały utwory kompozytorów polskich w klasycznych oraz jazzowych opracowaniach.
Udział w EXPO w Dubaju możliwy był dzięki środkom pozyskanym z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA oraz Marszałka województwa wielkopolskiego.
Dziadek do orzechów – impresje jazzowe (grudzień 2021)
W 200. rocznicę śmierci Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna artyści z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego nagrali impresje jazzowe na podstawie motywów muzycznych pochodzących z jednego z najsłynniejszych baletów klasycznych na świecie — Dziadka do orzechów, autorstwa Piotra Czajkowskiego, do którego autorem libretta jest E.T.A. Hoffmann. Utwór został nagrany i prezentowany był m.in. podczas bożonarodzeniowego jarmarku przy pl. Wolności w Poznaniu.
Dziadek do orzechów inspirował wielu twórców i doczekał się wielu aranżacji. Historia opowiada o przygodach dziewczynki imieniem Klara, która we śnie przenosi się do świata, w którym zabawki ożywają, a księciem zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie motywy właśnie z tego baletu zajmują naszą wyobraźnię dźwiękową. Tym razem zabrzmiały w wykonaniu kwartetu saksofonowego.
Dodać warto, że… Wybór utworu nie jest przypadkowy. Sięgnięcie po opowiadanie E.T.A. Hoffmanna to okazja do przypomnienia związków tego wybitnego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu z Poznaniem – tu mieszkał, pracował i tworzył w latach 1900-1902, to w Poznaniu poznał i poślubił Michalinę Rohrer Trzcińską, która towarzyszyła mu do końca życia.
Muzyka:
Piotr Czajkowski
Projekt z udziałem artystów z poznańskiej Akademii Muzycznej:
Robert Błoszyk – saksofon barytonowy
Maciej Kociński – saksofon sopranowy
Paweł Pełczyński – saksofon altowy
Jarosław Wachowiak – saksofon tenorowy
Realizacja: konczal
Projekt realizowany przy pomocy Fundacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania