Anons

Publikacje

Józef Elsner – Rozprawa o metryczności i rytmiczności języka polskiego

W styczniu 2024 roku wydawnictwo Vioratoria wydało pracę Józefa Elsnera pt. Rozprawa o metryczności i rytmiczności języka polskiego pod redakcją Haliny Zgółkowej i Mikołaja Zgółki.

 

Dzieło już swoim tytułem sygnalizuje pewną fundamentalność poruszanych w nim zagadnień. Wszak to melodia języka i jego rytmiczność są pierwotnym brzmieniem mowy, stanowią o niezbywalnej osnowie dźwięczności. Rozważania zaś na temat jego możliwości muzycznych i deklamacyjnych, również w kontekście języka greckiego, to przypasowanie polskiej mowy do podstaw humanizmu europejskiego. Autor sam zwraca uwagę, że  (…) język polski stanął już na tym stopniu udoskonalenia, że nawet najsławniejszym poetom nie godzi się bez obrażenia narodowości, to jest tego, co już powszechnie uznano, kształcić akcentu sylab, lub ich długość i krótkość dowolnie i bezzasadnie podług znaków nad literami, podług pisowni (…). Pogląd ten jasno wskazuje na pełnoprawną możliwość wykorzystania języka na równi ze wszystkim innymi, również antycznymi. Co więcej, Elsner stawia polszczyznę na równi z językiem włoskim w możliwościach zastosowania w wokalistyce.

Książkę można zamówić w księgarni Muzyczna Pasja: www.muzyczna-pasja.pl

Baner - grafika zawiera na beżowym tle okładkę publikacji Józefa Elsnera, nazwiska redaktorów i informację o możliwości zamawiania książki

Baner zawiera zdjęcie okładki publikacji