Pianiści u Paderewskiego

Nasze talenty

Koncert wyróżniających się studentów klas fortepianu
Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

1_akademi_muzycznaProgram:

Miłosz Lewandowski
F. Chopin
Scherzo b-moll op. 31
Mazurki op. 24
Etiuda C-dur op. 10 nr 1
Nokturn fis-moll op. 48 nr 2
Polonez As-dur op. 53

Paweł Kasperkowiak
L. van Beethoven – 6 Wariacji F-dur op. 34
F. Schubert – Impromptus op. 90 nr 2, 3, 4
F. Liszt – La Campanella
F. Chopin – Etiuda C-dur op. 10 nr 1

Marek Mazur
L. van Beethoven – 6 Wariacji F-dur op. 34
F. Chopin – Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
C. Debussy – Étude pour les octaves
A. Skriabin – V Sonata op. 53
J. Brahms – Ballady op. 10 nr 2, 3

Miłosz Lewandowski, student II roku w klasie dr hab. Joanny Marcinkowskiej, profesora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży, m.in. w Paryżu, Poznaniu, Krakowie, Żaganiu. Odnosił także sukcesy na niepianistycznych konkursach muzycznych. W roku 2014 uzyskał II nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym im. Franciszka Wesołowskiego w Łodzi, a w roku 2013 zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim za utwór Psalm I na głos i fortepian. W 2012 roku jego kompozycja Preludium i fuga na dwoje skrzypiec i altówkę została wykonana na festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”. W 2016 roku reprezentował poznańską Akademię Muzyczną występując z półrecitalem na koncercie studenckim w Sali Koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół muzycznych (2012-2014). Był także stypendystą Prezesa Rady Ministrów RP w roku szkolnym 2014/2015.

Paweł Kasperkowiak
grę na fortepianie rozpoczął w wielu dziewięciu lat. W 2011 został przyjęty do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (obecnie im. prof. Jadwigi Kaliszewskiej) w klasie prof. Macieja Pabicha, którą w czerwcu br. ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Macieja Pabicha oraz prof. Andrzeja Tatarskiego. Swoje umiejętności pianistyczne prezentował wielokrotnie podczas koncertów, festiwali a także na konkursach, na których zdobywał laury. Jego występy charakteryzują się zawsze dbałością o wierne odtworzenie tekstu muzycznego, a jednocześnie nacechowane są sporą dozą indywidualizmu. Talent pianisty był wielokrotnie dostrzegany i doceniany w trakcie licznych konkursów i festiwali pianistycznych:

• I miejsce w grupie I oraz nagroda za wzorową interpretację tańca w V Regionalnym Konkursie Pianistycznym, Gostyń 2006,
  • I miejsce w VII Międzypowiatowym Przeglądzie Talentów Muzycznych, Środa Wielkopolska 2006,
  • II miejsce w grupie I w V Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym, Kościan 2007,
  • I miejsce w grupie II oraz nagroda za najlepszą interpretację tańca w VI Regionalnym Konkursie Pianistycznym, Gostyń 2008,
  • II miejsce w XI Międzyregionalnym Festiwalu Fortepianowym „Gramy na 4 ręce”, Choszczno 2008,
  • III miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina, Paryż 2009,
  • III miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym, Kościan 2009,
  • I miejsce oraz wyróżnienie za wykonanie tańca w VII Regionalnym Konkursie Pianistycznym, Gostyń 2010,
  • udział w II etapie III Międzynarodowego Konkursu Bluthnerowskiego, Kaliningrad 2010,
  • udział w finale I Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2012,
  • wielokrotny udział w koncertach z cyklu “Młodzi wirtuozi na szachownicy” w Starym Browarze, Poznań.

Marek Mazur
ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. S. Moniuszki w Wałbrzychu w 2012 roku w klasie Witolda Witkowskiego (AM Wrocław). Kontynuował edukację artystyczną w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Alicji Kledzik. Od 2012 roku brał udział w życiu koncertowym Akademii Muzycznej w Poznaniu, samym mieście Poznaniu i w rodzinnym mieście Wałbrzychu. Jest laureatem oraz uczestnikiem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi oraz Madrycie, Mediolanie i Rzymie. Był stypendystą Rektora AM w Poznaniu i Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Doskonalił swój warsztat pod okiem wybitnych pianistów: Paula Gouldy, Bruno Canino, Alessandro Commellato i Lukasa Michala.
W latach 2012-2013 był solistą koncertów symfonicznych pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł w Wałbrzychu. W kolejnych latach uczestniczył wielokrotnie w koncertach Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu jako solista i kameralista. Od 2014 roku współpracuje z Weroniką Janik i Joanną Błaszczyk, z którymi tworzy trio fortepianowe. Współpraca ta zaowocowała licznymi sukcesami na polu muzyki kameralnej. W 2015 roku ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kontynuuje swoją edukację na studiach magisterskich, także pod opieką prof. Alicji Kledzik.

Opieka merytoryczna:
Katedra Fortepianu, Organów i Akordeonu