XI Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej

Szanowni Państwo,

Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że w dniach 4 i 5 kwietnia 2019 roku w Akademii Muzycznej (ul. św. Marcin 87) odbędzie się XI Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej.
Gościem kursu będzie Teodora Pavlovitch, profesor dyrygentury chóralnej w Bułgarskiej Narodowej Akademii Muzycznej oraz na Uniwersytecie w Sofii, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM), a od 2010 roku przewodnicząca Komitetu Artystycznego World Youth Choir.

Plan Kursu przedstawia się następująco:

4 kwietnia 2019 Aula Nova
godz. 10.45 – powitanie i otwarcie Kursu
godz. 11.00 – wykład „History and modern times of Bulgarian Choral Music”
godz. 12.30 – przerwa
godz. 13.30-15.00 – warsztaty praktyczne z Zespołem dla praktyk studenckich studiów licencjackich i magisterskich (opieka merytoryczna dr Marianna Majchrzak i mgr Sławomira Raczyńska)

REPERTUAR:
Alexander Tekeliev – Dostoyno Est
Ivan Spassov – Mehmetyo

5 kwietnia 2019 sala 158
godz. 10.00-13.00 – otwarte lekcje dyrygentury

REPERTUAR:
Petko Staynov – Izgreyalo yasno slantse
Dobri Christov – Cherubim song
Krasimir Kyurkchiiski – Dilmano, Dilbero

Zapraszamy!

*** Osoby chcące uzyskać zaświadczenie o udziale w Kursie proszone są o zgłoszenie się na adres: mmajchrzak@amuz.edu.pl do dnia 1.04.2019 r.

prof. THEODORA PAVLOVITCH

Theodora Pavlovitch jest profesorem dyrygentury chóralnej w Bułgarskiej Narodowej Akademii Muzycznej oraz na Uniwersytecie w Sofii. W latach 1986-1991 pracowała jako chórmistrz narodowego bułgarskiego chóru telewizji, uczestnicząc w wielu programach, koncertach i nagraniach. W 1991 roku została dyrygentką Sofijskiego Chóru Kameralnego założonego przez jej profesora prowadzącego, Vassila Arnaoudova. Pod jej batutą chór zdobył prestiżowe nagrody na międzynarodowych konkursach, brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach wysokiej rangi, występował w telewizji, radiu oraz koncertował łącznie w 22 krajach.
Od 2005 roku Theodora Pavlovitch jest dyrygentem Chóru Mieszanego Classic FM Radio wykonującego repertuar różnych stylów muzycznych we współpracy z orkiestrą Classic FM Radio.
W latach 2007-2008 była dyrygentką World Youth Choir uhonorowaną przez UNESCO tytułem „Artysta dla pokoju”. Tytuł ten stanowił uznanie dla sukcesu World Youth Choir jako platformy dialogu międzykulturowego prowadzonego dzięki muzyce.
Prof. Theodora Pavlovitch jest często zapraszana do uczestnictwa w międzynarodowych konkursach chóralnych w roli członka jury, a także jako dyrygent i prelegent podczas prestiżowych wydarzeń. Gościła w 24 krajach europejskich, USA, Hongkongu, Japonii, Tajwanie, Korei Południowej, Izraelu i Argentynie. W 2005 roku poprowadziła warsztaty mistrzowskie dla dyrygentów chóralnych podczas 7. Światowego Sympozjum o Muzyce Chóralnej w Kyoto w Japonii.
Za osiągnięcia artystyczne prof. Theodora Pavlovitch została nagrodzona Złotą Lirą – najwyższą nagrodą przyznawaną muzykom w Bułgarii, kilkoma Nagrodami Specjalnymi Bułgarskiego Ministerstwa Kultury, Bułgarskiego Związku Chórów oraz Classic FM Radio. W 2012 roku otrzymała Złotą Księgę Rady Europejskich Towarzystw Naukowych
i Kulturowych.
Od 2008 roku prof. Theodora Pavlovitch jest wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM), a od 2010 roku przewodniczącą Komitetu Artystycznego World Youth Choir.