Warsztat „Stresologia – o stresie w teorii i praktyce” organizowany przez Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalistów Ars Vocalis

8 maja 2021 godz. 14.00

Link na platformę zoom po wcześniejszym zgłoszeniu na adres odcieniekobiet@gmail.com z dopiskiem „Warsztat Akademia Muzyczna”. Liczba miejsc ograniczona.

Nadrzędnym celem warsztatu jest zbudowanie wśród studentów świadomości, że długotrwały stres niesie za sobą poważne konsekwencje na poziomie psychologicznym i fizjologicznym, a jednocześnie, że jest obecny w życiu każdego z nas. Podczas warsztatu Studenci zyskają wiedzę na temat psychologii i fizjologii stresu i zyskają praktyczne umiejętności z zakresu radzenia sobie ze stresem i szukania pomocy w sytuacji kryzysowej.
Warsztat dedykowany jest wyłącznie dla studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Podczas warsztatu prowadzące prezentują treści dostosowane wyłącznie dla muzyków.

TEORIA

Ciało:
1. Gdzie mieszka stres?
• Mechanizm działania stresu i presji na poziomie naszego ciała
• Co może powodować długotrwałe uczucie napięcia w ciele
2. Czemu znajomość anatomii i fizjologii swojego ciała pomaga w byciu artystą?
• Prosta i fascynująca opowieść o ciele – o tym jak jest ze sobą połączone
• Z jakimi obszarami ciała można i warto pracować będąc artystą, muzykiem, śpiewakiem?
• Czy wiesz, że Twoje ciało ma więcej przepon niż jedną? – dlaczego warto pracować ze wszystkimi?

Głowa:
1. Stres, a nasz mózg i ciało
a. Gdzie to się zaczyna w mojej głowie
b. Długotrwały stres, a inne obszary życia
2. Stres a trema? Eustres i dystres – jak wykorzystywać pozytywną mobilizację organizmu wynikającą ze stresu vs kiedy odpuścić
3. Jak przejawia się mój stres – każdy z nas inaczej reaguje na stres, często nie łączymy np. obniżonego nastroju, niepokoju, lęków ze stresem. Ważne, aby dostrzegać powiązania pomiędzy określonymi sytuacjami i idącymi za nimi skutkami psychologicznymi i reagować w odpowiednim czasie.
4. Gdzie szukać pomocy – kiedy widzę, że już sobie nie radzę, gdzie jest moja granica wytrzymałości?

PRAKTYKA
Czy umiesz się obserwować?
• Autodiagnoza – na ile stres jest obecny w moim życiu i jak sobie z nim radzę
• Praktyczne techniki samoobserwacji z poziomu ciała (m.in. reakcje fizjologiczne, napięcia mięśniowe) oraz głowy (m.in. schematy myślowe)
• Identyfikacja indywidualnych najskuteczniejszych strategii radzenia sobie ze stresem

• Autoterapia – techniki relaksacji, rozluźnienia obszarów ciała które tego potrzebują, techniki, techniki uważności

Prowadzące:

Klara Francuz-Matwiejczyk – fizjoterapeuta, logopeda
Absolwentka Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Logopedii z Audiologią Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zajmuje się zaburzeniami szyjnego odcinka kręgosłupa, stawów skroniowo- żuchwowych, krtani i aparatu artykulacyjnego. Pracuje z pacjentami, którzy cierpią na bóle głowy, bóle szyi, szumy uszne, bruksizm, problemy z zatokami, problemy z połykaniem, głosem i wiele innych. Na licznych kursach i szkolenia nauczyła się zauważać zależności, które wpływają na funkcjonowania aparatu artykulacyjnego takie jak: budowa anatomiczna, postawa ciała, nawyki czy stres.

Iga Król-Łęgowska – psycholog, terapeuta TSR
Psycholog (Katolicki Uniwersytet Lubelski), certyfikowany terapeuta metody TSR I i II stopnia (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach), asesor metody AC/DC. Moderator peer i action learningu oraz facylitator. Entuzjastka i moderator Design Thinking (metody tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o potrzeby klienta końcowego), którą wykorzystuje do budowania innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach biznesowych. Z zamiłowania trener, promotor dzielenia się wiedzą i pracy na mocnych stronach.
Posiada szerokie doświadczenie w zakresie budowania narzędzi i rozwiązań rozwojowych, prowadzeniu rozmów rozwojowych i budowaniu planów rozwoju z pracownikami i menadżerami, rozwoju kompetencji menadżerskich, budowaniu facylitacji zespołów, budowania kultury feedbacku. Certyfikowany konsultant w zakresie biznesowych narzędzi psychometrycznych (PAPI, TTI Success Inside, PsyTech).

Jednocześnie prowadzące razem tworzą pracownię @odcieniekobiet

Poruszają problemy dotyczące kobiet, dzielą się swoją fachową wiedzą, ale również udostępniają cenne materiały innych specjalistów.

Liczba miejsc na warsztat jest ograniczona.
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na fanpage @Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalistów Ars Vocalis lub na adres odcieniekobiet@gmail.com z dopiskiem „Warsztat Akademia Muzyczna”