S. Moniuszko – WIDMA

Sceny liryczne z poematu Adama Mickiewicza Dziady cz. II.
Spektakl przygotowany i wykonywany przez studentów Wydziału Instrumentalistki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.
Dlaczego wyjątkowy?
Jest to nowoczesna, operująca współczesnymi środkami wyrazu muzyczno-teatralna interpretacja obrzędu guseł z drugiej części Dziadów, wg pomysłu i pod batutą Mateusza Ługowskiego, zawierająca sceny liryczne z poematu Adama Mickiewicza. Muzyka Stanisława Moniuszki w opracowaniu Grzegorza Urana, uwzględniającym dodatkową muzyczną warstwę elektroakustyczną stworzoną przez Monikę Wierbiłowicz. Aż 60 wykonawców na scenie i przed nią tworzy ten niezwykły spektakl!
Autorami aranżacji oraz wykonawcami są studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, którzy ze swoją młodzieńczą pasją i świeżością spojrzenia artystycznego realizują partie wokalne solowe i chóralne oraz partię orkiestrową. Dedykowana scenografia oraz sugestywnie oddające atmosferę guseł kostiumy wprowadzają widza w trans obrzędu. Gra świateł i efekty wizualne realizowane przy współpracy Teatru Wielkiego w Poznaniu dopełniają upiorny i osobliwy obraz inscenizacji.
Orkiestra złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu usytuowana jest w bliskim sąsiedztwie widzów, młodzież ma zatem rzadko spotykaną możliwość obcowania z żywym wykonawstwem: muzyki, obrazu, świateł oraz aktorami w skondensowanym, 60-minutowym spektaklu. Realizacja daje szansę, by z bliska zaobserwować pracę dyrygenta, operatorów świateł i wpływ poszczególnych współczynników przedstawienia na końcowy efekt dzieła.
Jesienią 2022, w ramach projektu „Moniuszko redivivus – upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora”, spektakl „Widma” będzie wystawiony w Kownie.
Autorzy trailera:
dyrektor artystyczny – Mateusz Ługowski
dźwięk – Monika Wierbiłowicz
obraz – Mariusz Adamski
Moniuszko Redivivus – upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022”.
Wysokość dofinansowania: 150 000 zł.
Wartość całkowita projektu: 150 000 zł.
Spektakl „Widma” bierze udział w VIII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.