Anons

Publikacje

Nowości wydawnicze: Dezyderiusz Danczowski. Wirtuoz wiolonczeli (…)

 

Mamy przyjemność przedstawić Państwu publikację, której premiera nieprzypadkowo zbiega się z odbywającym się w najbliższych dniach XI Ogólnopolskim Konkursem Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego. Pierwsza na rynku biografia poświęcona sylwetce i działalności artystycznej Dezyderiusza Danczowskiego – artysty urodzonego pod koniec XIX wieku, przez kilkadziesiąt lat wznoszącego kunszt sztuki wiolonczelowej na wyżyny, wybitnego reprezentanta polskiego życia muzycznego.

Autorka, Maria Bielewicz-Pietraszek, w fascynujący sposób przeprowadza nas przez niezwykłe koleje losów bohatera, który przez lata uchodził za jednego z najwybitniejszych polskich wirtuozów wiolonczeli, przy czym brawura gry i umiejętności techniczne nigdy nie były środkiem do zdobycia publiczności – na to wpływ miały przede wszystkim finezja oraz natchnienie w prowadzeniu fraz i kreowaniu artystycznego wyrazu.

Związany przez wiele lat z Poznaniem i wielkopolskim środowiskiem muzycznym, był szanowanym koncertmistrzem orkiestry poznańskiego Teatru Wielkiego, solistą, wielokrotnie występującym na estradach w całym kraju, oraz niezastąpionym współtwórcą Kwartetu Polskiego Zdzisława Jahnkego. Na zaproszenie Henryka Opieńskiego przybył w 1920 roku do Poznania podczas powstawania Państwowej Akademii i Szkoły Muzycznej i był jednym z pierwszych jej pedagogów – uchodził za niekwestionowany autorytet i cieszył się wielkim szacunkiem nie tylko wśród studentów, ale i kolegów z pracy.

Książka „Dezyderiusz Danczowski. Wirtuoz wiolonczeli, znakomity kameralista, ceniony pedagog” to nie tylko barwna opowieść o życiu i działalności artysty. Uzupełniona została m.in. o wstrząsającą korespondencję, wymienianą między nim a córką w trakcie II wojny światowej, recenzje z jego polskich i zagranicznych koncertów oraz unikatowe ilustracje pochodzące z domowego archiwum prof. Kai Danczowskiej.

Jak wspomniano, wydanie niniejszej publikacji zbiega się w czasie z XI edycją Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu, co Autorka podsumowała we wstępie słowami: „Sam Dezyderiusz chyba lepiej by tego nie wymyślił”.

 

Zapraszamy do lektury!

 

Książka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Poznaniu: https://tinyurl.com/4meby8ne

 

STRONA KONKURSÓW IM. DANCZOWSKIEGO i CIECHAŃSKIEGO