Anons

Publikacje

Maria Banaszkiewicz-Bryła: Pieter Bustijn – „Suittes pour le clavessin” – PREMIERA!

Posłuchajmy! Z radością zapraszamy do zapoznania się z najnowszym dwupłytowym albumem klawesynistki Marii Banaszkiewicz-Bryły, który dziś ma swą premierę w Wydawnictwie Akademii Muzycznej w Poznaniu!

 

Maria Banaszkiewicz-Bryła, wybitna solistka i kameralistka, pedagożka poznańskiej Akademii, tym razem postanowiła zinterpretować muzykę Pietera Bustijna – kompozytora pochodzącego z Królestwa Niderlandów, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. To postać mało znana w polskim środowisku wykonawców i muzykologów, brak badań nad życiem i twórczością kompozytora idzie w parze ze znikomą liczbą nagrań jego dzieł. Tym cenniejszy jest dwupłytowy album właśnie Państwu udostępniany, na którym artystka zawarła utwory z jedynego zachowanego zbioru kompozycji Bustijna – wydanych w Amsterdamie w 1712 roku IX Suittes pour le Clavessin, dedykowanych Pierre’owi de Huybertowi, radnemu flandryjskiemu i prawdopodobnie mecenasowi kompozytora. To jednocześnie jedna z niewielu kolekcji niderlandzkiej muzyki klawesynowej zachowanej do naszych czasów.

Dwupłytowy album (książeczka w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej) można zakupić w sklepie Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Poznaniu: https://tinyurl.com/22e9cfk7.

Nagrania dostępne są również do odsłuchu na 32 portalach streamingowych (m.in. Spotify, Amazon Music, iTunes, Deezer).

Posłuchaj nagrania:

https://open.spotify.com/album/7qh3QBYnnjkpwRL20RHAWu?si=JedPpqdTQ5CS8j1TDITw-Q.

 

Okładka nowej płyty Marii Banaszkiewicz-Bryły może zachęcać do jej przesłuchania