Anons

Publikacje

Nasz absolwent laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Stanisława Moniuszki

Szymon Mechliński laureatem 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobył II nagrodę ex aequo z Volodymyrem Tyshkovem. Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej otrzymał także nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego dla najlepszego polskiego głosu i Nagrodę Lwowskiej Opery Narodowej.

 

Szymon Mechliński ukończył studia licencjackie i magisterskie w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. W 2017 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giacinto Prandelliego w Brescii (Włochy), a w 2018 roku I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Accademia Belcanto” w Grazu (Austria). Rok później wywalczył III nagrodę oraz nagrodę specjalną Fundacji „SIAA” w postaci stypendium na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Portofino (Włochy 2019). Spośród konkursów krajowych warto wymienić I nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy (2019).

Pochodzi z rodziny muzycznej. Jego rodzice – Gabriela Klima i Jerzy Mechliński są śpiewakiem i jako pierwsi wprowadzili go w arkana sztuki wokalnej.

Od początku kariery Szymon Mechliński współpracuje z Operą Śląską, Wrocławską, Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Warszawie, Filharmonią Narodowa w Warszawie, Filharmonia Śląską… Dwukrotnie występował na Festiwalu Operowym w Wexford i raz w Glyndebourne. Zdążył już zaśpiewać w Theater Dortmund, Opera de Toulon, Opera Lion, Nationaltheater w Mannheim, Teatro de la Maestranza, Fińskiej Operze Narodowej.

Kreował partię Fiorella w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Zegara w Dziecku i czarach Ravela, Niewolnika nr 3 w Czarodziejskim flecie, Księcia w Weselu Figara Mozarta, Malatesty w Don Pasquale Donizettiego,Luigiego w Il Bravo Mercadante, Foka w Czarodziejce Czajkowskiego, Eugeniusza Oniegina w operze Czajkowskiego, Księcia Yamadori w Madame Butterfly Pucciniego, Fritza w Umarłym mieście Korngolda, Raimbauda w Hrabim Ory Rossiniego, Marcella w Cyganerii, Fillipa w Beatrice di Tenda Belliniego, Ryxa w Casanovie Różyckiego, Lescauta w Manon Lescaut Pucciniego, Dandiniego w Kopciuszku Rossiniego). Ma nas swoim koncie także spektakularne nagłe zastępstwo: wykonał partię tytułową Króla Rogera w mediolańskiej La Scali oraz Gasztolda w prapremierze nowo odkrytej opery Henryka Jareckiego Barbara Radziwiłłówna w Operze Narodowej w Warszawie.

Szymon Mechliński dał się poznać jako poszukiwacz zaginionych arii i oper: – Mamy wielką lukę w naszej polskiej kulturze operowej, a swoimi poszukiwaniami staram się ją wypełnićpowiedział Szymon Mechliński dziennikarzowi portalu „Presto” przed koncertem „Poszukiwacze zaginionych arii” we Wrocławiu.

sdr