24 sierpnia, 2022, 10:00

Letni kurs mistrzowski – śpiew solowy/dzień 3

24 sierpnia, 2022
Rysunek przedstawia napis ułożony z nut w słowo SING

ŚPIEW: 22-26 sierpnia 2022

prof. AMP dr hab. Joanna Kozłowska

Polska śpiewaczka operowa, absolwentka Liceum Muzycznego w Poznaniu im. Mieczysława Karłowicza oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Naukę muzyki rozpoczęła od gry na wiolonczeli, później uczyła się na fortepianie. Studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu uzupełniała uczestnicząc w kursie mistrzowskim prowadzonym w Weimarze przez Hannelore Kuhse oraz w Zurychu na kursie prowadzonym przez Elisabeth Schwarzkopf.

Laureatka m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Benson and Hedges w Londynie oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Rio de Janeiro.

W latach 1984-1998 związana była jako solistka z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W styczniu 1986 roku rozpoczęła międzynarodową karierę, zapoczątkowaną wykonaniem partii Liù w Royal Opera House Covent Garden w Londynie i kontynuowaną występami w teatrach operowych Europy i obu Ameryk. Wykonywała pierwszoplanowe partie sopranowe m.in. w: Teatro alla Scala w Mediolanie, La Fenice w Wenecji, Opernhaus w Zurychu, wiedeńskiej Staatsoper, monachijskiej Bayerische Staatsoper, berlińskiej Deutsche Oper, paryskim Théâtre du Châtelet, brukselskim Théâtre de la Monnaie, Teatro Colón w Buenos Aires, Nowym Jorku, Atlancie, Los Angeles i in. Występowała na festiwalu mozartowskim w Salzburgu i Maggio Musicale Fiorentino. Poza partiami operowymi wykonywała dzieła oratoryjno-kantatowe, m.in. w wiedeńskiej Musikverein, paryskiej Salle Pleyel, Tonhalle w Zurychu, Davies Hall w San Francisco, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konzerthaus w Berlinie, Lotte Konzert Hall w Seulu, Suntory Hall w Tokio. Współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Riccardo Mutim, Lorinem Maazelem, Nello Santim, Davidem Zinmanem, Jeffrey’em Tate, Vladimirem Fedosejevem, Antonim Witem, Grzegorzem Nowakiem, Kazimierzem Kordem, Marcello Viottim, Carlo Rizzim.

Dyskografia artystki obejmuje m.in. nagrania z zespołami Królewskiego Teatru de la Monnaie w Brukseli (dyr. Sylvain Cambreling), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warszawskiej (dyr. Kazimierz Kord), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej (dyr. Grzegorz Nowak), Chórem i Orkiestrą Filharmonii Słoweńskiej (dyr. Marko Letonja), z artystami tej miary co Ewa Podleś, Jadwiga Rappé, Jerzy Marchwiński, Jarosław Malanowicz, Waldemar Malicki, Andrzej Tatarski.

Nie zaprzestając działalności artystycznej, w roku 2007 Joanna Kozłowska rozpoczęła działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W lutym 2013 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2016-2019 roku prowadziła klasę śpiewu solowego w Keimyung University w Daegu w Korei Południowej. Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu.prof. Joanna Kozłowska

Przy fortepianie: prof. dr hab. Laura Kluwak-Sobolewska.

Harmonogram kursu wokalnego