Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

1 marca, 2021, 12:00

V Ogólnopolska Sesja Artystyczno-Naukowa Urodziny Fryderyka Chopina – wykład: Wielka Improwizacja Chopina – Marek Dyżewski

Szczegóły

Data:
1 marca, 2021
Godzina:
12:00

Aby przejść do wykładu kliknij link:

 

YouTube

 


 

WAŻNA INFORMACJA ORGANIZACYJNA

Uprzejmie informujemy, iż forma realizacji projektów artystyczno-naukowych, organizowanych przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, tj.
– rejestracja wydarzenia (a następnie opublikowane na kanale YouTube, profilu Facebook i stronie internetowej Akademii),
– live streaming,
– z udziałem publiczności z zachowaniem reżimu sanitarnego, 
będzie ustalana na bieżąco, zgodnie z rozwojem sytuacji epidemicznej. Informacje będą przekazywane do mediów, jak również będą komunikowane na stronie internetowej www.amuz.edu.pl i profilu fb Akademii.

Władze Uczelni zastrzegają sobie możliwość zmian terminów, miejsc koncertów, wykonawców
i programów. Za ewentualne zmiany przepraszamy.

 


 

Poniedziałek – wtorek, 1-2.03.2021, ONLINE, godz. 12.00

V Ogólnopolska Sesja Artystyczno-Naukowa
Urodziny Fryderyka Chopina

 

Wykład Wielka Improwizacja Chopina

Marek Dyżewski

Już po raz piąty Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu organizuje sesję artystyczno-naukową Urodziny Fryderyka Chopina, upamiętniającą rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Tegoroczna edycja sesji będzie miała formę hybrydową: część wydarzeń odbędzie się „na żywo”, a część będzie udostępniona poprzez kanał YouTube Akademii. Gościem honorowym sesji będzie Marek Dyżewski, którego wykład zatytułowany Wielka Improwizacja Chopina będzie miał premierę na kanale YouTube 1 marca o godz. 12.00. Online będziemy mogli także wysłuchać recitali chopinowskich w wykonaniu poznańskich pianistów-pedagogów: Łukasza Byrdy, Jacka Kortusa i Piotra Szychowskiego. „Na żywo” w Auli Nova odbędą się dwa koncerty: 1 i 2 marca o godz. 19.00. Na pierwszym koncercie Maciej Pabich przedstawi w formie prezentacji słowno-muzycznej historię poloneza w twórczości fortepianowej kompozytorów polskich, rozpoczynając od poloneza Mikołaja Ogińskiego i kończąc na polonezie Fryderyka Chopina. 2 marca wysłuchamy dzieł Fryderyka Chopina w interpretacji studentów klas fortepianu poznańskiej Akademii Muzycznej.

 

 

 

Marek Dyżewski

Pianista, publicysta oraz animator życia muzycznego, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Wiedeńskim. Był stypendystą Radia Wiedeńskiego (1981-1982), inicjatorem i dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu „Dni Muzyki Starych Mistrzów” (1967-1987), wznowił wrocławskie Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej (1992), powołał akademicki festiwal muzyczny „Gaudeamus” (1997) oraz był kierownikiem artystycznym festiwalu „Legnica Cantat”. Od wielu lat jako dziennikarz zajmuje się publicystyką radiową i telewizyjną, jest również autorem spektakli audiowizualnych. Komentował na antenie radiowej i telewizyjnej międzynarodowe festiwale i konkursy muzyczne, m.in.: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina i Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga. Jest autorem poetyzowanych przekładów (z łaciny, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego). Średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis” w jego literackiej adaptacji (w oparciu o łaciński tekst z katedry z Beauvais) grany był przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie na scenie tego teatru i na wielu scenach europejskich. Prowadził wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym seminariach, konferencjach i warsztatach. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W latach 1990-1994 pełnił funkcję rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

 

 

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content