Zakład Kreacji i Percepcji Zjawisk Brzmieniowych
Zakład Kreacji i Percepcji Zjawisk Brzmieniowych został powołany przez JM Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu 1 października 2016 roku. Działalność Zakładu w pewnym stopniu stanowi kontynuację prac Międzywydziałowego Zakładu Kształcenia Słuchu, działającego w latach 2012-2016, kierowanego przez dr Annę Kędzierską, a wcześniej Zespołu Kształcenia Słuchu, działającego pod kierownictwem st. wykł. Lidii Kierończyk od 1995 roku.
W ramach tej działalności w Akademii Muzycznej w Poznaniu w cyklu dwuletnim odbywają się ogólnopolskie konferencje solfeżowe, poruszające problemy metodyczne kształcenia słuchu. W dorobku Zakładu znajdują się publikacje metodyczne, w formie artykułów oraz nut. W 2016 roku, w ramach projektu badawczego prowadzonego przez dr Annę Kędzierską, wydany został zbiór utworów Kompozytorzy Poznańscy Dydaktyce Kształcenia Słuchu, zawierający 22 miniatury wokalne i wokalno-instrumentalne oraz CD z akompaniamentami instrumentalnymi i elektronicznymi. Obecnie dr hab. Agnieszka Zdrojek-Suchodolska prowadzi projekt badawczy pt. Analiza słuchowo-wzrokowa dzieła muzycznego, czyli praca z partyturą na zajęciach kształcenia słuchu. Czas realizacji projektu przewidziany jest na lata 2016-2020, a jego celem jest opracowanie materiałów dydaktycznych do kształcenia słuchu, które w interesujący, nowy i efektywny sposób pozwolą na przyswajanie wiedzy dotyczącej notacji muzycznej i wykorzystywanie jej do udoskonalania umiejętności słuchowych, służących analizie dzieła muzycznego. Materiały dydaktyczne powstałe w ramach projektu będą udostępnione nauczycielom szkół muzycznych niższego i wyższego stopnia.
Zakład Kreacji i Percepcji Zjawisk Brzmieniowych działa w ramach Katedry Kompozycji i włącza pod swą opiekę merytoryczną również zagadnienia związane z nauką harmonii, improwizacji oraz prowadzi działalność koncertową. W roku akademickim 2016/2017 odbył się pierwszy koncert z planowanego cyklu Patchwork, na którym zaprezentowane zostały prace studentów, powstałe w ramach wspomnianych przedmiotów.
Zakład prowadzi również działalność naukowo-badawczą oraz konsultacyjną z zakresu szeroko rozumianej problematyki kształcenia słuchu, nauczania harmonii klasycznej i współczesnej oraz improwizacji. W ramach zajęć kształcenia słuchu, poruszane są problemy mikrotonowości, słyszenia barwowego oraz różnorodnych zagadnień brzmieniowych związanych ze współczesnymi technikami kompozytorskimi.
Do celów Zakładu należy m.in.:
- opracowywanie projektów badań naukowych,
- organizowanie kursów, warsztatów oraz konferencji naukowo-metodycznych,
- publikowanie materiałów naukowych i dydaktycznych,
- prezentowanie dorobku naukowego pracowników,
- pozyskiwanie i gromadzenie materiałów dydaktycznych,
- współpraca z ośrodkami muzycznymi i naukowymi w kraju i za granicą.
W skład zespołu wchodzą pracownicy różnych wydziałów, przede wszystkim kompozytorzy i teoretycy.
dr hab. Katarzyna Taborowska-Kaszuba – kierownik zakładu (ktaborowska@amuz.edu.pl)
dr hab. Agnieszka Zdrojek-Suchodolska
dr Anna Kędzierska
dr Barbara Kaszuba
dr Ewa Fabiańska-Jelińska
dr Alina Kubik
mgr Jerzy Zieleniak
mgr Wiesława Żok-Warchalewska
mgr Radosław Mateja
mgr Andrzej Bielerzewski
Współpraca:
dr hab. Katarzyna Stroińska-Sierant
dr Małgorzata Sierszeńska-Leraczyk
konsultacje merytoryczne – prof. Zbigniew Kozub
Informacje bieżące
Katarzyna Taborowska-Kaszuba
12.00 – 12.45 | piątek | dyżur | Sala 362
Akademia Muzyczna |
||
13.00 – 13.45 | piątek | konsultacje | Sala 213
Akademia Muzyczna |