Z głębokim żalem żegnamy Maestra Antoniego Grefa
W sobotę, 20 marca 2021 roku w Poznaniu zmarł prof. Antoni Gref, dyrygent, organista, kompozytor, wieloletni pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej i artysta Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Antoni Gref urodził się 13 czerwca 1942 roku w Sudragach koło Sierpca. Był wszechstronnie wykształconym muzykiem – studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w trzech klasach: fagotu u Józefa Witkowskiego, kompozycji u Andrzeja Koszewskiego (oba dyplomy w roku 1971) oraz dyrygentury u Stefana Stuligrosza (dyplom w 1979 roku).
U progu swej kariery zawodowej pracował jako organista w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla w Poznaniu (posadę tę przejął po Stefanie Stuligroszu), przez ponad 10 lat był również fagocistą w Orkiestrze Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki.
Rok 1973 przyniósł zatrudnienie w poznańskiej uczelni muzycznej, Antoni Gref był jej pedagogiem przez kolejnych kilkadziesiąt lat, w roku 2005 otrzymał tytuł profesorski. Prowadził przedmioty takie jak: dyrygentura operowa, harmonia, improwizacja fortepianowa, instrumentacja, propedeutyka kompozycji oraz, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, zespoły operowe. Był dyrygentem Studenckiej Orkiestry Symfonicznej w latach 1974-1986. Pełnił również obowiązki dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego w latach 1990-1993.
W 1976 roku w operze poznańskiej w nagłym zastępstwie poprowadził Człowieka z La Manchy – to wydarzenie potwierdziło dostrzeżone już wcześniej zdolności dyrygenckie i doprowadziło do Jego zatrudnienia w Teatrze Wielkim. Został asystentem dyrygenta, następnie dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Wielokrotnie wspominał, że ogromną satysfakcję dawały mu sprawowanie funkcji kierownika artystycznego i praca z dziełem od samego początku – od koncepcji, aż do jego realizacji.
W repertuarze miał ponad 100 tytułów operowych, musicalowych, baletowych. Dyrygował orkiestrami symfonicznymi w Polsce, Austrii, Belgii, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Odbywał liczne tournées koncertowe w Niemczech z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną.
Parał się również aranżacją, co prócz praktycznego wykorzystania tego talentu przyniosło również publikację pracy pt. Harmonia i aranżacje na wokalne składy wykonawcze wydanej w Poznaniu w roku 1975.
Z zapałem realizował także pasję do kompozycji – napisał m.in.: Koncert na fagot i orkiestrę, Alienacje na puzon i orkiestrę, Wokalizę na sopran i orkiestrę, kantatę Błogosławieni niech będą na sopran, chór mieszany i orkiestrę, Oktet na instrumenty dęte, Alidadę na 20 perkusistów, Pięć miniatur na fortepian, Suitę kolęd międzynarodowych w opracowaniu na chór mieszany i orkiestrę, zrealizował redakcję partytury baletu Stanisława Moniuszki pt. Hrabia Monte Christo oraz aranżację muzyki George’a Gershwina do filmu telewizyjnego pt. A miał być musical.
Za swą szeroko zakrojoną działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nagrodę za Fraszki do sł. Jana Kochanowskiego na Konkursie Związku Kompozytorów Polskich (1975), został wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Poznania (1979), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (1980), Złotym Krzyżem Zasługi (1984), Nagrodami Rektorskimi (1989, 2007), Krzyżem Kawalerskim Orderu „Polonia Restituta” (2005), Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2008).
Żegnamy znakomitego, pełnego pasji artystę, doświadczonego muzyka, który z sympatią, cierpliwością i ogromną życzliwością przez dziesięciolecia dzielił się ze studentami swą wiedzą.
Wdzięczność i pamięć o Nim na zawsze pozostaną w naszych sercach.