Anons

Publikacje

Rafał Zapała laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania 2022

Profesor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Rafał Zapała odebrał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie kultury. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się tradycyjnie w dniu patronów miasta, śś. Piotra i Pawła, 29 czerwca.

 

„Imponujący dorobek artystyczny oraz wieloletnia działalność organizacyjna prof. Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu Rafała Zapały czynią z niego postać istotną dla rozwoju kultury muzycznej.

Twórczość Rafała Zapały obejmuje wiele obszarów. On sam określa się przede wszystkim jako kompozytor. Muzyka jego autorstwa prezentowana jest w kraju i za granicą na estradach koncertowych, w ramach prestiżowych festiwali muzyki współczesnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich.

Podsumowaniem jego dotychczasowej pracy twórczej są projekty przeprowadzone w 2022 roku: pięcioczęściowa opera Solastalgia (skomponowana na zamówienie Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu) oraz zrealizowane przez Nagrodzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley Stypendium Fulbrighta, niezwykle rzadko przyznawane w dziedzinie sztuki.

Na szczególne uznanie zasługują również artystyczne inicjatywy Rafała Zapały podejmowane w trakcie tak trudnego dla twórców sztuki okresu pandemii: cykl koncertów dla przechodniów ulicy św. Marcin zorganizowanych w oknach Kołorkingu Muzycznego, oraz projekt Maszyna Koncertowa (zrealizowany wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo – Sieciowym) pozwalający na tworzenie i transmisję interaktywnych koncertów w sieci.”

#poznanwspiera

Serdeczne gratulacje!