Aktualności

Publikacje

Porady dotyczące zabezpieczenia komputera przy pracy zdalnej (zdalnym nauczaniu)

  1. Rekomendujemy korzystanie z następujących systemów operacyjnych: Windows w wersji 10, macOS, Linux w najnowszych wersjach. Należy zadbać oto aby system operacyjny miał wgrane najnowsze aktualizacje.
  2. Zdecydowanie odradzamy używanie systemu Windows 7 ze względu na brak wsparcia ze strony producenta.
  3. Zalecamy używanie aktywnej ochrony antywirusowej, chociaż w postaci bezpłatnego oprogramowania (np. TotalAV lub AVG Free) w połączeniu z systemową zaporą (jest ona domyślnie uruchomiona w systemie Windows).
  4. Naukę zdalną zalecamy realizować na platformie elearning. Alternatywnie można skorzystać z Microsoft Teams. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z oprogramowania Zoom, ze względu na wątpliwej jakości zabezpieczenia.
  5. Nie należy odwiedzać stron, które mogą wydać się w jakikolwiek sposób podejrzane (np. nieaktualny certyfikat itp.).
  6. Zachować ostrożność przy otwieraniu plików, które zostają przesyłane np. pocztą. Szczególnie proszę uważać na pliki z rozszerzeniem .rar. W przypadku pracy z plikami doc, docx, xls, xlsx zdecydowanie nie uruchamiać skryptów makro (chyba, że plik pochodzi z zaufanego źródła).
  7. Do załatwiania spraw służbowych należy korzystać wyłącznie ze służbowych adresów mailowych.
  8. Przesyłanie niezbędnych danych osobowych może być realizowane tylko po ich zaszyfrowaniu za pomocą dowolnego programu szyfrująco – kompresującego np.: darmowego programu 7zip.
  9. Nie wolno przechowywać danych osobowych (np. list studentów) na komputerach prywatnych w sposób niezaszyfrowany.

Pracownicy Dz. IT