Anons

Publikacje

Poczytajmy! Natalia Hyżak, „Historyczne stylizacje w polskiej muzyce klawesynowej XX i XXI wieku”

Natalia Hyżak, „Historyczne stylizacje w polskiej muzyce klawesynowej XX i XXI wieku”

Nowość! Właśnie nakładem naszego wydawnictwa ukazała się książka znakomitej klawesynistki, pedagog naszej uczelni, dr Natalii Hyżak. Publikacja poświęcona jest powiązaniom współczesnej twórczości klawesynowej z przeszłością i tradycją, obecnym na wielu płaszczyznach dzieła muzycznego.

Autorka, analizując kompozycje autorstwa Marii Ćwiklińskiej, Dariusza Przybylskiego, Filipa Pinczewskiego, Krzysztofa Meyera, Marka Walarowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, porusza zagadnienie historycznej stylizacji, przejawiającej się w owych utworach na różne sposoby: od zapożyczeń formalnych, przejęcia gatunków, stosowania typowych dla wcześniejszych epok technik kompozytorskich, po cytaty z dzieł dawnych mistrzów.

Zachętą do lektury niech będą słowa pochodzące z recenzji prof. Małgorzaty Skotnickiej: „Natalia Hyżak przeprowadza analizę utworów z punktu widzenia wykonawcy, wzbogacając ją informacjami o kontekście historycznym powstania prezentowanych kompozycji oraz wypowiedziami twórców na temat swoich dzieł i ich interpretacji. Bardzo dużą wagę przywiązuje do emocji zawartych w poszczególnych utworach, co czyni analizę dzieł bardzo inspirującą dla przyszłych wykonawców”.

 

 

Podpisujemy się pod tymi słowami i zapraszamy Państwa do lektury!