Poczytajmy! Maciej Straburzyński, Wojtek Drabowicz

Dziś wracamy do publikacji z roku 2018 autorstwa dr. hab. Macieja Straburzyńskiego, śpiewaka (bas-baryton), a od roku 2020 profesora w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor publikacji jest wychowankiem Wojtka Drabowicza, światowej sławy barytona, który występował na najważniejszych scenach operowych i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych u boku sławnych śpiewaków, m.in. Plácida Dominga czy Piotra Beczały. Współpracował z takimi dyrygentami jak Claudio Abbado, Antoni Wit, Charles Dutoit, Kazimierz Kord. Znakomicie rozwijającą się karierę przerwał jednak tragiczny wypadek samochodowy w roku 2007, gdy Drabowicz miał zaledwie 41 lat.

Publikacja Macieja Straburzyńskiego nie jest typową biografią. Ukazuje postać Wojtka Drabowicza we wspomnieniach przyjaciół i współwykonawców, co nadaje jej wymiar bardziej osobisty niż naukowy – fakty z życia artysty przeplatają się z relacjami o zabarwieniu często emocjonalnym. To połączenie pozwala ukazać Wojtka takiego, jakim był. Jego życie i sztuka wzajemnie się przenikały i uzupełniały, a w każdym z tych obszarów zachowywał pewien dystans i ludzkie odbicie.

„Osób, które mogłyby opowiedzieć o Wojtku […] są setki, tysiące. Ci, których krótkie wspomnienia znajdują się w tej książce, to nie tylko jego najbliżsi, jak żona Kasia i syn Krzysztof, jego wieloletni przyjaciele, koledzy, współpracownicy i pedagodzy, ale także artyści, których Wojtek spotkał zaledwie raz, z którymi pracował tylko przez kilka tygodni produkcji operowej, lecz w pamięci których pozostawił niezatarty ślad” – pisze Maciej Straburzyński.

Zapraszamy do lektury!

Pełna oferta Wydawnictwa