Recenzja

Pieter Bustijn – „Suittes pour le Clavessin” Marii Banaszkiewicz-Bryły – recenzja Marka Toporowskiego

 

Na blogu Marka Toporowskiego „Muzyka dawna i nie tylko” ukazała się recenzja wydanego niedawno przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Poznaniu dwupłytowego albumu pt. Pieter Bustijn – Suittes pour le Clavessin klawesynistki Marii Banaszkiewicz-Bryły.

„Tę piękną płytę wydała Akademia Muzyczna w Poznaniu. Fantastyczne, że polscy klawesyniści sięgają po rzadko nagrywaną muzykę uzupełniając w ten sposób światową bazę fonograficzną. I fantastyczne, że robią to w taki sposób.

9 suit Pietera Bustijna: holenderskiego organisty i carillonisty to bardzo piękny przykład klasycznego stylu francuskiego (choć oznaczenia części są włoskie…). Muzyka prosta fakturalnie, wymagająca kreatywnego podejścia, wrażliwego toucher, wyczucia charakteru, pulsacji i zawartych w tekście subtelności.

To wszystko w tym nagraniu jest! A co najważniejsze: jest to jedna z najpiękniej pod względem brzmieniowych nagranych płyt klawesynowych. To oczywiście wypadkowa instrumentu, nastrojenia (Karolina Kapela), reżyserii dźwięku (Michał Bryła, Prelude Classics) i subtelnego dotyku klawesynistki.

Oj, warto posłuchać!”

Link do bloga: klik

 

Na blogu Agnieszki Misiak „Krytyka niezależna” także ukazała się recenzja tego wydawnictwa:

„Na polskim rynku fonograficznym w roku ubiegłym pojawiła się pozycja, będąca nie lada gratką dla miłośników muzyki dawnej, a zwłaszcza twórczości klawesynowej. Ceniona i znana polska klawesynistka Maria Banaszkiewicz-Bryła opublikowała podwójny solowy album płytowy z nagraniem kompletu zachowanych dzieł niderlandzkiego mistrza Pietera Bustijna (1649-1729). Bustijn był kompozytorem, klawesynistą, organistą i wirtuozem carillonu. Jego nazwisko jest stosunkowo mało znane, rzadko pojawia się nawet w podręcznikach muzyki barokowej, a o życiu artysty także wiadomo niewiele. Stąd wielka wartość poznawcza nowej płyty Marii Banaszkiewicz-Bryły. Na kolekcjonerskich półkach wielbicieli klawesynu nagrania muzyki Bustijna mogą stać się piękną ozdobą i prawdziwym odkryciem”. […]

Całość do przeczytania na blogu: klik

 

A tu recenzja Piotra Iwickiego, która została opublikowana w „Niedzieli z Kulturą”, dodatku do „Niedzieli” 6/11.02.2024: Recenzja

 

Płytę można kupić w sklepie Wydawnictwa: klik