Muzyka polska w jazzowej odsłonie – koncert na Kubie

Reprezentacja Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w dniach 3-8 maja 2022 r. przebywała na Kubie.

Wizyta odbyła się na zaproszenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie na Kubie przy współpracy Ministerstwa Kultury Republiki Kuby. Głównym elementem wizyty był uroczysty koncert Polish Jazz Project w składzie: Kasia Stroińska-Sierant – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas i Marek Konarski Music – saksofon, z okazji święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Basílica Menor Del Convento De San Francisco De Asís w Hawanie (służącej teraz jako sala koncertowa i muzeum). W programie znalazły się utwory: Wieniawskiego, Moniuszki, Chopina, Paderewskiego, Komedy i Andrzeja Koszewskiego w opracowaniu Katarzyny Stroińskiej-Sierant. Przejmująco zabrzmiało opracowanie ukraińskiej melodii Vyjdi, vyjdi Ivanku na finał. Koncert został nagrodzony owacjami, a poznańscy muzycy — gradem komplementów!

Członkowie Polish Jazz Project mieli również przyjemność współpracować z miejscowymi muzykami, m.in. członkami rodzinnego zespołu López-Nussa. Zwieńczeniem wizyty w Hawanie było spotkanie z władzami Uniwersytetu Artystycznego Kuby (Universidad de las Artes de Cuba) oraz warsztaty dla tamtejszych studentów.

Zdjęcie dokumentu z informacją o koncercie Polish Jazz Project na Kubie Polish Jazz Project podczas koncertu na Kubie Polish Jazz Project podczas koncertu na Kubie
Fot. Katarzyna Liszkowska-Łakomy