Mówią daty: 18 marca 2012 r. … Zmarła prof. Jadwiga Kaliszewska

Zapraszamy do spędzenia kilku chwil z historią Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Mówią daty” to rodzaj kalendarium, w którym przeczytacie Państwo o ważnych, bardzo ważnych, a czasem zupełnie zwyczajnych wydarzeniach z historii uczelni. Niech tak szybko mijające w naszym życiu akademickim miesiące będą pretekstem, aby czasem się zatrzymać i spojrzeć wstecz. Wszak – jak zauważył Cyprian Kamil Norwid – „przeszłość to jest dziś tylko cokolwiek dalej”…

18 marca 2012 r.

Zmarła prof. Jadwiga Kaliszewska (ur. 15.09.1936 w Warszawie), ceniona skrzypaczka i wybitny pedagog skrzypiec. Przez pięćdziesiąt lat kształciła skrzypków w poznańskiej Akademii, wypuszczając w świat 70 absolwentów, spośród których wielu zdobyło nagrody na konkursach muzycznych i odnosi sukcesy artystyczne. W latach 70. w ramach prac Katedry Instrumentów Smyczkowych wraz z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego (którego była prezesem w latach 1993-1996) zapoczątkowała ogólnopolskie konkursy na instrumenty smyczkowe: skrzypcowy – im. Zdzisława Jahnkego, altówkowy – im. Jana Rakowskiego, wiolonczelowy – im. Dezyderiusza Danczowskiego, kontrabasowy – im. Adama Bronisława Ciechańskiego oraz lutniczy – im. Zdzisława Schulza (obecnie im. Włodzimierza Kamińskiego). Prof. Kaliszewska zainicjowała także organizowany w Akademii od 17 lat cykl pt. Arcydzieła kameralistyki. Wielokrotnie zasiadała w jury Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego (skrzypcowych i lutniczych); przez wiele lat współtworzyła także Mistrzowski Kurs w Łańcucie i Letnią Akademię Muzyczną w Żaganiu.
Prof. Jadwiga Kaliszewska otrzymała wiele odznaczeń państwowych, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. otrzymała tytuł Doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

[fot. RR Studio, Archiwum TMiHW]

Afisz może zachęcać do przyjścia na koncert z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Jadwigi Kaliszewskiej

Harmonogram uroczystych obchodów 10. rocznicy śmierci prof. J. Kaliszewskiej:

godz. 11.00 – msza św. w Kościele św. Wojciecha

godz. 14.00 – spotkanie przy grobie prof. Jadwigi Kaliszewskiej

godz. 19.00 – KONCERT

Wystąpią: orkiestra kameralna, chór pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego pod dyr. Jakub Chrenowicza

Soliści:
Marzena Michałowska – sopran
Małgorzata Woltmann-Żebrowska – alt
Piotr Maciejowski – tenor
Jarosław Bręk – bas