Aktualności

Publikacje

Move Your Brass – Festiwal Muzyki Dętej, 24-26 maja 2019, Katowice

MOVE YOUR BRASS – FESTIWAL MUZYKI DĘTEJ
24-26.05.2019, Katowice

Prawdziwa dęta inwazja nadciąga nad Katowice! Przed nami aż 21 wydarzeń festiwalowych w 12 lokalizacjach, w których udział weźmie ponad 350 muzyków! To właśnie w Katowicach spotkać będzie można tradycyjny brytyjski brass band, zakochać się w rytmach gorącej hiszpańskiej fanfary, przetańczyć noc do muzyki Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej lub wziąć udział w bitwie muzycznej śląskich orkiestr dętych. Będziemy muzykować, tańczyć, śpiewać, krzyczeć, śmiać się i wzruszać! A ponieważ chcemy z muzyką orkiestr (czyż nie od tego jest?) dotrzeć niemal wszędzie, zamierzamy pojawiać się nawet w bardzo nietypowych miejscach… Na lądzie i w powietrzu.
W programie festiwalu znajdziecie dodatkowo bogatą ofertę warsztatową dla zawodowców i pasjonatów, realizowaną przez gości z Holandii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Norwegii. Zachęcamy szczególnie do udziału w bezpłatnych warsztatach dla dyrygentów orkiestr dętych, menadżerów orkiestr dętych, kompozytorów i aranżerów piszących dla orkiestr dętych, warsztatach z prezentacji orkiestr oraz dla samych muzyków (Phil Storer [UK] – trąbka/kornet/flugelhorn, Carolyn Chandler, Simon Jones [UK] – puzon/tenor horn (alt horn Eb), Ben Stradford, Jo Ainsworth [UK] – tuba, eufonium, basses, baritones (tenor horns in Bb), Steve Barrett [UK] – perkusja).
Move Your Brass to nie tylko hasło do zabawy, do wkroczenia w nieprzewidywalny, wielobarwny świat orkiestr. To wezwanie do działania! Odezwa do publiczności, aby zechciała od nowa odkryć – dla siebie i miasta – orkiestry dęte, zrozumieć, że to bardzo konkretna siła sprawcza i artystyczna. A także wezwanie dla orkiestr i muzyków – spotykajmy się, uczmy się od siebie, grajmy, komponujmy, twórzmy – także wspólnotę.
Pragniemy, aby nasz Festiwal stał się międzynarodową platformą współdziałania orkiestr górniczych, rozrywkowych big bandów, brytyjskich brass bandów, rumuńskich fanfar czy ulicznych brassowych showmanów. Niech kultura brassowa odżyje!
Poniżej linki do informacji i stron:

Move Your Brass – Festiwal Muzyki Dętej realizowany jest w ramach „Kultury Dętej” – 
wieloletniego projektu muzycznego podejmującego temat orkiestr dętych w bardzo szerokim kontekście: artystycznym, kulturowym, społecznym, edukacyjnym.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucje Kultury im. K. Bochenek.