Aktualności, Recenzja

Moniuszko klasycznie – recenzja płyty „Moniuszko redivivus” Karoliny Borodacz

Kolorowa okładka płyty Moniuszko redivivus

Pośród ostatnich wydań płytowych z muzyką Stanisława Moniuszki, album Moniuszko Redivivus to zwrot w stronę tradycji i powrót do tego, co choć znajome, jest wciąż piękne.

Wydana przez Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w październiku 2022 roku płyta zawiera 16 pieśni w wykonaniu Joanny Szynkowskiej vel Sęk, Aleksandry Kamińskiej-Rykowskiej i Jarosława Bręka. Ich interpretacje nie odbiegają od tradycyjnego ujęcia muzyki tego kompozytora. W przeciwieństwie do innych najnowszych albumów, które prezentują ją chociażby w aranżacjach jazzowych, tutaj postawiono na klasykę. I bardzo dobrze, bo akurat pieśni Moniuszki najlepiej czują się właśnie w takich wyważonych interpretacjach, nawiązujących do salonowego koncertowania w domowych pieleszach (wszak są częścią Śpiewnika domowego). Solistom towarzyszy przy fortepianie Szymon Musioł.

Intymną atmosferę płyty doskonale podsumowuje I Kwartet smyczkowy d-moll Moniuszki w interpretacji Posnania String Quartet. Zagrany z niezwykłym wyczuciem, bezpretensjonalnie, ale za to ze świadomością, jak grać Moniuszkę, żeby jego muzyka zabrzmiała tak, jak pewnie życzyłby sobie tego sam kompozytor.

Karolina Borodacz
(grudzień 2022)

Moniuszko Redivivus – upamiętnienie i promocja twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2022”.

Wysokość dofinansowania: 150 000 zł.
Wartość całkowita projektu: 150 000 zł.