Relacja

Publikacje

Marta Gidaszewska w Caracas

 

Skrzypaczka, asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych, Harfy i Gitary Marta Gidaszewska wystąpi w tym tygodniu z orkiestrą El Sistema pod dyrekcją Jesúsa Uzcátegui w Caracas. Solistka wykona m.in. II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.

Artystka została zaproszona jako jedna z czterech solistów oraz prowadząca warsztaty skrzypcowe w ramach Festiwalu Młodych Solistów do Wenezueli. W dwunastej edycji Festiwalu bierze udział czterech solistów z Hiszpanii, Francji, Włoch i Polski. Koncerty odbędą się w Centrum Kultury Sztuki Nowoczesnej (czwartek, 16 maja 2024) i Narodowym Centrum Społecznych Akcji na rzecz Muzyki (sobota, 18 maja i niedziela, 19 maja).

Europejski Festiwal Młodych Solistów, który w tym roku odbędzie się w dniach 13–19 maja, wpisuje się w działania zorganizowane przez Delegację Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi reprezentowanymi w Wenezueli z okazji Miesiąca Europy. W programie Festiwalu przewidziano różnorodne kursy mistrzowskie, z których skorzysta wielu wenezuelskich muzyków. Ponadto młodzi Europejczycy będą mieli okazję poznać Regionalne Centrum Akademickie Montalbán, muzyczne centrum szkoleniowe El Sistema. Ta nowa wymiana międzynarodowa w dalszym ciągu przyczynia się do rozwoju Krajowego Systemu Orkiestr i Chórów Młodzieżowych i Dziecięcych Wenezueli, którego organem zarządzającym jest Fundacja Muzyczna Simóna Bolívara, działająca przy Ministerstwie Władzy Ludowej w ramach Biura Prezydencji i Monitorowania Zarząd Rządu Boliwariańskiej Republiki Wenezueli.

Strona projektu: www.meseuropavzla.com

Afisz Festiwalu Młodych Solistów w Wenezueli