Anons

Katedra Śpiewu Musicalowego zaprasza na warsztaty z Jackiem Mikołajczykiem – reżyserem, tłumaczem i teatrologiem.

12 maja 2021 r., Sala Prezydencka, godz. 11:00

„Acting through song”

wykład i warsztaty poświęcone zagadnieniu aktorskiej analizy tekstu piosenki
pod kątem interpretacji scenicznej i wykonania

Jacek Mikołajczyk – reżyser, tłumacz, teatrolog. Od 2018 roku związany z Teatrem Syrena w Warszawie, najpierw jako dyrektor, a od 2020 roku jako zastępca dyrektora ds. artystycznych. Jako reżyser debiutował na profesjonalnej scenie w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym musicalem „Rodzina Addamsów” Andrew Lippy we własnym tłumaczeniu. Za ten spektakl otrzymał prestiżową nagrodę teatralną „Złota Maska” w kategorii najlepszy reżyser. Przedstawienie zostało też uznane za najlepszy spektakl roku przez kapitułę Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. W Teatrze Syrena wyreżyserował musicale „Czarownice z Eastwick”, „Rodzina Addamsów”, „Next to normal” i „Rock of Ages”, wszystkie we własnym tłumaczeniu, a ostatnio oryginalny musical „Bitwa o tron”, oparty na własnym, autorskim scenariuszu. Jako reżyser współpracował również z Teatrem Muzycznym w Poznaniu („Zakonnica w przebraniu” i „Nine”) oraz Teatrem Zagłębia w Sosnowcu („Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza”). Dokonał przekładu m.in. musicali: „Kobiety na skraju załamania nerwowego”, „Hair”, „Tarzan”, „Ragtime”, „Przebudzenie wiosny”, „42 ulica” i „High School Musical”. W latach 2002-2014 był kierownikiem literackim Gliwickiego Teatru Muzycznego. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz reżyserii teatru muzycznego na krakowskiej PWST i Akademii Muzycznej. Jest doktorem nauk humanistycznych i aktywnie działa również na polu naukowym. Pracował jako adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego (2010-2017), wykładał na University of Washington w Seattle (2012-2013) oraz na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014-2015). Stypendysta Fulbrighta. W 2010 roku opublikował książkę „Musical nad Wisłą”, pierwszą i dotąd jedyną monografię polskiego musicalu. Autor kilkudziesięciu artykułów na temat musicalu w książkach i czasopismach w Polsce i za granicą. Obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.