Wydarzenia

Publikacje
02.03.2022, 19:00 - Aula Nova

Recital Chopinowski – Piotr Alexewicz/2.03.2022

Recital Aula Nova

Zdjęcie Piotra Alexewicza pianisty, który wystąpi podczas recitalu 2 marca 2022 i wykona utwory Fryderyka Chopina

Zapraszamy na recital Piotra Alexewicza odbywający się w ramach VI Ogólnopolskiej Sesji Artystyczno-Naukowej: Urodziny Fryderyka Chopina.

 

Program:

Fryderyk Chopin:

Mazurki op. 24
g -moll nr 1
C -dur nr 2
As -dur nr 3
b – moll nr 4

2 Walce z op. 64
Des -dur nr 1
As – dur nr 3

Polonez es-moll op. 26 nr 2

Nokturn Fis-dur op. 15 nr 2

5 Preludiów op. 28, nr 20-24

Ballada f-moll op. 52

 

WSTĘP WOLNY

 

Piotr Alexewicz

Jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojej generacji. Urodzony w 2000 r., student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego.

Laureat I nagrody 50. Ogólnopolskiego Konkursu Fryderyka Chopina, która upoważnia do startu bez eliminacji w Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina.  Sukces odniesiony w Warszawie jest potwierdzeniem wcześniejszego zwycięstwa na 48. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w 2017 roku w Gdańsku.  Znaczące dokonania konkursowe polskiego pianisty zostały zauważone na arenie międzynarodowej. Artysta może poszczycić się m.in. laurami na takich konkursach jak:
Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda Musicdeco na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny (Paryż, 2017), II nagroda na Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti (Bukareszt, 2016).

W 2019 roku został wydany debiutancki album fonograficzny Piotra Alexewicza z utworami Beethovena, Chopina, Liszta i Ravela, wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC CD 704). W wyniku zaproszenia artysty do dalszej współpracy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wrocławski pianista wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod batutą Howarda Shelley’a zarejestrował wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, niebędące koncertami.

W 2021 Piotr Alexewicz otrzymał I nagroda na Konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polski w kategorii „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim”. Został także stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji „Hans und Eugenia Jutting – Stiftung Stendal” W czerwcu 2021 roku otrzymał z rąk Pierwszej Damy Rzeczpospolitej – Agaty Kornhauser – Dudy pierwszą w historii nagrodę „Młody Promotor Polski”. Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne zasługi w propagowaniu kultury polskiej.

 

W latach 2018-2020 występował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, 73. 75. Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”. Pianista wystąpił ponadto podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards – NOSPR w Katowicach, na Academie de Musique Riviera w Szwajcarii, w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. Miał okazję współpracować z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Tatsuya Shimono, Nicolae Moldoveanu, Howard Shelley, Benjamin Shwartz, Rune Bergmann.  Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą m.in w: Niemczech, Włoszech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Słowacji, Chorwacji, Szwajcarii, USA, a także Japonii.

Afisz, który może informować o recitalu Piotra Alexewicza w dniu 2 marca 2022 w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Recital odbywa się z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

WSTĘP WOLNY

Nadchodzące wydarzenia

Afisz - klawesyn na czarnym tle - zawiera informacje na temat koncertu w dniu 9 grudnia 2022

Koncert

09.12.2022

KONCERT: Bach – Obbligato!/9.12.2022

NA kolorowym zdjęciu widać skrzypaczkę, która z uśmieechem stroi skrzypce

Koncert

09.12.2022

Koncert Szkoły Doktorskiej/9.12.2022

Plakat z informacja na temat kursu z prof. R. Gwilten, zawiera zdjęcie prowadzącego

Lekcje otwarte Wykład

13.12.2022

Akademicki Poznań: kurs mistrzowski i wykłady- prof. Richard Gwilt/13.12.2022

Plakat z informacja na temat kursu z prof. R. Gwilten, zawiera zdjęcie prowadzącego

Lekcje otwarte Wykład

14.12.2022

Akademicki Poznań: kurs mistrzowski i wykłady- prof. Richard Gwilt/14.12.2022