21 kwietnia, 18:00

Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam/21.04.2024

Kategoria Wydarzenie:

Aula Nova
Plakat zawiera informacje na temat koncertu rocznicowego Koczorowski in Memoriam w dniu 21 kwietnia 2024

W niedzielę 21 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Auli Nova na koncert specjalny pt.

Profesor
Mieczysław Koczorowski
in memoriam

Katedra Instrumentów Dętych Drewnianych zaprasza na koncert poświęcony pamięci prof. Mieczysława Koczorowskiego – wybitnego oboisty, wieloletniego pedagoga oraz rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, który odszedł od nas 21 lutego 2018 roku. Pragniemy w ten sposób złożyć hołd naszemu mistrzowi, który był dla nas, zwłaszcza jego absolwentów, nie tylko autorytetem w  sprawach sztuki muzycznej, ale również wychowawcą i doradcą w wielu dziedzinach życia. Profesor nie tylko prowadził ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, ale również wykształcił ponad sześćdziesięcioro oboistów, później zawodowo związanych z najlepszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi, jak również licznymi zespołami muzycznymi na całym świecie. Profesor Mieczysław Koczorowski był ponadto twórcą Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych dla Uczniów Szkół I i II Stopnia Województwa Wielkopolskiego. Jako uznany autorytet świata muzycznego opiniował w formie recenzji wnioski większości aktualnych profesorów grających na instrumentach dętych drewnianych. Profesor, który najpierw pełnił funkcje kierownika Katedry Instrumentów Dętych, a następnie dziekana Wydziału Instrumentalnego, prorektora ds. artystycznych i  prorektora ds. studenckich, w 1993 roku powołany został na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, które piastował do 1999 roku. Przez społeczność akademicką na zawsze zostanie zapamiętany jako rektor-budowniczy, który doprowadził do wzniesienia nowego gmachu naszej uczelni.

W koncercie, który odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 weźmie udział około 60 wykonawców: pedagogów, absolwentów i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz uczniów poznańskich szkół muzycznych. Na estradzie zaprezentują się zaproszeni soliści: Ewa Gubańska, Marino Bedetti, Paolo Grazia i Michał Ratić, orkiestra obojowo-fagotowa oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Ernesta Pikulskiego. Program koncertu, prawie całkowicie wypełniony muzyką baroku, obejmować będzie m.in. dzieła T. Albinoniego, J.S. Bacha, J.F. Fascha, G.F. Haendla i A. Vivaldiego. Koncert poprowadzi Piotr Niewiedział.

Wystąpią:

Ewa Gubańska – mezzosopran

Marino Bedetti – obój
Paolo Grazzia – obój
Michał Ratić – obój

Orkiestra obojowo-fagotowa
przygotowanie – Tomasz Gubański
Orkiestra smyczkowa
przygotowanie, koncertmistrzyni – Ewa Kozieł-Suszycka

Soliści, pedagodzy, absolwenci i studenci AM w Poznaniu
oraz uczniowie poznańskich szkół muzycznych

Ernest Pikulski – dyrygent