2 października, 2021, 17:00

Yang Xu-Czaja – fortepian

Program:

Eugeniusz Knapik – Filo d’Arianna na wiolonczelę (2005) [7’]
Sylwia Nowastowska – bitten na wiolonczelę i fortepian (2020) [7’]  – PRAWYKONANIE
Bright Sheng Northern – Lights na wiolonczelę i fortepian (2009) [22’]
Zbigniew Kozub – Adagio amoroso na wiolonczelę i fortepian (2017) [4’]
Witold Lutosławski – Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian (1981) [7’]

O Festiwalu

Największym świętem muzyki współczesnej w Wielkopolsce jest niewątpliwie Poznańska Wiosna Muzyczna (PWM), której pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961 w Poznaniu, za sprawą jej twórcy – Tadeusza Szeligowskiego. Od ponad pół wieku festiwal prezentuje twórczość współczesnych kompozytorów w interpretacjach wybitnych wykonawców.

Misją PWM jest przybliżenie publiczności muzyki współczesnej – zarówno klasyki XX wieku, jak i utworów najnowszych oraz ich twórców – przede wszystkim polskich, nie pomijając także kompozytorskich indywidualności ze świata, reprezentujących muzyczną różnorodność. Jednym z ważnych założeń Festiwalu jest również promocja twórczości kompozytorów związanych z Poznaniem i Wielkopolską.

Program festiwalu kierowany jest do szerokiej publiczności – stałych melomanów, zaprzyjaźnionych z Poznańską Wiosną Muzyczną od dawna oraz tych, którzy po raz pierwszy nieśmiało przekraczają próg sali koncertowej. Wśród festiwalowych wydarzeń przeważają koncerty kameralne i recitale solowe, ale pojawiają się też wydarzenia realizowane przez orkiestry kameralne i symfoniczne oraz chóry. Istotnym elementem są prawykonania, zwłaszcza utworów rodzimych kompozytorów.

Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części. Pierwszą część stanowił koncert symfoniczny inaugurujący festiwal, który odbył się 12 marca 2021 r.  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego wystąpiła pod dyrekcją Łukasza Borowicza, towarzysząc solistom: Marzenie Michałowskiej, Jakubowi Kaszubie, Wojciechowi Jelińskiemu i Damianowi Kurkowi w utworach Bairda, Szeligowskiego, Kozuba i Pendereckiego.

Jesienna odsłona festiwalu to siedem koncertów, podczas których prezentowana będzie bogata i różnorodna twórczość współczesnych kompozytorów, w tym także poznańskich twórców. Usłyszymy utwory od solowych poprzez bardziej wysublimowane, jak i klasyczne w składzie, do rozbudowanych, przeznaczonych na kilkanaście instrumentów. Festiwal jak zawsze będzie okazją do wysłuchania kompozycji powstałych zarówno w ubiegłym wieku, jak i w obecnym, autorstwa twórców uznanych w świecie oraz kompozytorów mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących. Zaprezentowane zostaną, m.in., kompozycje Lutosławskiego, Pärta, Hosokawy, Góreckiego, Zielińskiej, Gronau-Osińskiej, Stalmierskiego, Kaszuby, Kędziory, Taborowskiej, Zdrojek-Suchodolskiej, Fabiańskiej-Jelińskiej. Wśród wykonawców pojawią się: Mari Fukumoto, Gośka Isphording, Jakub Drygas, Yaroslav Shemet, Jan Bałaban, Lech Bałaban, Agnieszka Bałaban, Krzysztof Sowiński, Donat Zamiara, Damian Sobkowiak, Grażyna Czerwińska, Lepos Duo, Sepia Ensemble i Moniuszko String Quartet. Koncertem o specjalnym charakterze będzie prezentacja twórczości kompozytorów związanych z łódzką Akademią Muzyczną – Zagajewskiego, Hans, Stańczyka, Kaczorowskiego, Szczepanika, Grzeszczaka w wykonaniu kameralistów z Łodzi.
Wśród trzydziestu czterech kompozycji znajdzie się aż dziesięć prawykonań.

Organizatorzy:
Związek Kompozytorów Polskich, Oddział w Poznaniu