6 listopada, 2022, 12:00

Paderewski – polityk, który pozostał artystą/6.11.2022

6 listopada, 2022
Kolorowy afisz przedstawia sylwetkę mężczyzny z kapeluszem na głowie

Czy muzyka ma moc dokonywania zmian geopolitycznych? Postać i działalność Paderewskiego dowodzi, że tak. Znaczenie artysty na arenie międzynarodowej zauważali jemu współcześni, np. Piłsudski, powołując go na stanowisko premiera w odrodzonej Rzeczpospolitej, jak i historycy. Wpływ genialnej gry autora „Fantazji polskiej” na politykę tak skomentował np. Norman Davies: „Jego recitale w Białym Domu sprawiły, że prezydent Woodrow Wilson wpisał sprawę polską do swojego słynnego planu” (w efekcie którego Polska uzyskała niepodległość).

Celem projektu jest przedstawienie postaci wielkiego polskiego patrioty i męża stanu, który z pomocą swojej sztuki (w rozumieniu działalności pianistycznej i kompozytorskiej) w sposób fenomenalny pełnił funkcję ambasadora sprawy polskiej, realnie zmieniając geopolityczną pozycję Polski w świecie. Interdyscyplinarne działania projektu to zachęta do refleksji o roli muzyki jako instrumentu społecznych zmian.

Centralnym punktem projektu jest animacja wyświetlana w sali koncertowej – Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa dokumentująca przekrojowo życie Ignacego Jana Paderewskiego. Ekspozycja wystawy na stałe zagości we foyer budynku Auli Nova, przez której przeszkolone ściany wszyscy odwiedzający poznańską uczelnię lub przechodzący obok budynku będą mogli zapoznać się z tak ważnymi dla historii naszego kraju faktami.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Harmonogram:

godz. 12.00, Aula Nova, Fantazja Polska czyli Paderewski All Inclusive
widowisko koncertowe

Widowisko koncertowe – opowieść o życiu Ignacego Jana Paderewskiego pisana muzyką, słowem i obrazem. Słynny pianista opowiada dziennikarce Mary Lewis o swoim barwnym życiu artystycznym i osobistym. Narracja wzbogacona została felietonami filmowymi oraz muzyką wykonywaną na żywo m.in. przez Mistrza (w tej roli Jakub Czerski). Treści przedstawienia są w krotochwilnej formie podsumowywane przez rapera. Kanwą opowieści były „Pamiętniki” Paderewskiego spisane przez Mary Lawton (PWM 1986).

Czas trwania: 60 min

Obsada:
I.J. Paderewski – kompozytor, pianista, premier Rzeczpospolitej – Jakub Czerski
Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa – Andrzej Lajborek
Mary Lewis – dziennikarka, pisarka – Agnieszka Mazur
Diva – Śpiewaczka – Lucyna Białas
Student / Raper – Oskar Lepczyński

Scenariusz: dr hab. Mikołaj Rykowski

godz. 13.30, Hol Auli Nova
Ignacy Jan Paderewski – polityk, który pozostał artystą
wykład otwierający wystawę multimedialną

Wystawa upowszechniająca wiedzę o życiu wielkiego Polaka, jego dokonaniach na polu polityki wewnętrznej i zagranicznej. Ekspozycja na stałe zagości we foyer budynku Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Odwiedzający poznańską uczelnię lub przechodzący obok budynku będą mogli zapoznać się z ważnymi dla historii naszego kraju faktami, przedstawionymi w interesującej formie. Wystawa składać się będzie z plansz przybliżających różne etapy życia i twórczości kompozytora. Ekspozycję będą tworzyć przede wszystkim zreprodukowane w nowoczesnej formie materiały archiwalne. Natomiast w świat wyobraźni muzycznej Paderewskiego wprowadzać będą multimedialne aplikacje zapoznające z działalnością koncertową i twórczością artysty oraz angażujące zwiedzających. Plansze wypełnione ilustracjami opatrzone będą komentarzem w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

godz. 14.00, Aula Nova
Ignacy Jan Paderewski – polityk, który pozostał artystą
emisja filmu animowanego

godz. 14.30, Hol Auli Nova
Paderewski and Friends
koncert Katedry Musicalu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

W dniu święta naszego patrona zapraszamy do foyer Auli Nova na koncert musicalowy, w którym wystąpią pedagodzy Katedry Musicalu i Studium Musicalu naszej Akademii w utworach, które – podobnie jak Mistrz Paderewski – obiegły cały glob! W tym kadrowym, niczym Pierwsza Brygada, składzie wystąpią: Maria Antkowiak, Joanna Horodko, Aleksandra Rykowska, Anna Lasota i Łukasz Kocur, a towarzyszyć im będzie na fortepianie Filip Chojnacki.

godz. 17.00, Aula Nova
uroczystość nadania stopni naukowych i rozdanie nagród

Organizator:

Partner:

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Wolność po polsku 2022.

Program:
Fundusz Patriotyczny – edycja 2022 Wolność po polsku

Logo Instytutu Dziedzictwa i Myśli Narodowej
logoty czarno-biało-czerwony Funduszu Patriotycznego

Patroni medialni:

logo TVP3

logo 95-lecia Radia Poznań

logo Glos Wielkopolski

Plakat z mężczyzną z laską i cylindrem