Akademicki Teatr Radiowy

Zdjęcie przedstawia aktorkę z Akademickiego Teatru Radiowego

powstał w wyniku zdarzeń związanych z pandemią, w odpowiedzi na konieczność nauczania w trybie zdalnym. Studenci 1 i 2 roku Wokalistyki oraz Jazzu dzwonili do mnie i czytali przez telefon fragmenty swoich ulubionych książek. Co tydzień mogliśmy opracować kolejny fragment. Studenci nagrywali poprawiony tekst na dyktafon w domu. Poprawiony oczywiście fonetycznie, z uwzględnieniem zasad prozodii. Nadarzyła się dobra okazja w całym tym pandemicznym przytłoczeniu, żeby coś stworzyć, wykreować słowo, malować słowem, wsłuchać się w dźwięki polskiej mowy.

Radio, czyli praca z mikrofonem, to trudna forma pracy artystycznej. Przekaz musi być wyrazisty intencjonalnie, artykulacyjne, a przede wszystkim ma poruszać słuchacza w sferze emocjonalnej.

Nagrane teksty coraz bardziej zyskiwały na ciekawej interpretacji, a studenci oraz ja mamy świadomość, że nie zmarnowaliśmy czasu. Wręcz przeciwnie – zyskaliśmy spore doświadczenie.

Powstał pomysł, a potem projekt o nazwie Party(u)Tura, i zaczęliśmy nagrywać. Studenci – Przemek Waskowski i Julka Mróz – pomogli nam w zawirowaniach technicznych.

Sięgamy po wybitną literaturę prozatorską i poetycką. Powstała sesja nagrań na bazie opowiadań Sławomira Mrożka. Później świąteczna opowieść Choinka J.Ch. Andersena, a ostatnio daliśmy swój artystyczny wyraz wobec tragedii wojennej w Ukrainie: studenci nagrywają wiersze ukraińskiego wieszcza T. Szewczenki.

Ideą działania Akademickiego Teatru Radiowego jest zabawa dźwiękiem, możliwość odnalezienia w sobie mistrza narracji literackiej, opanowanie techniczne praktyki z mikrofonem. Utrwalanie estetyki mowy polskiej. Przede wszystkim rozbudzenie świadomości, że można za pomocą głosu wykreować niezwykły świat, który powstaje w wyobraźni słuchacza.

Jako pomysłodawczyni Akademickiego Teatru Radiowego pragnę przybliżać, przypominać i realizować wartościowe artystycznie teksty literackie, zarówno polskie jak i światowe.

Nasz świat poprzez upowszechnianie sztuki w taki sposób również ma szansę stać się lepszy…

 

Zapraszam do słuchania dźwięków mowy!

Katarzyna Węglicka

 

Akademicki Teatr Radiowy zaprasza na swój profil na FB.

K.I. Gałczyński – Deszcz
Czyta: Wiktoria Krakowska


K.I. Galczyński – Dlaczego ogórek nie śpiewa
Czyta: Marta Adamus

Czyta: Julia Marcinkowska

Taras Szewczenko – Nie wzrusza mnie
Czyta: Oliwia Łukawska

H.Ch. Andersen – opowiadanie pt. Choinka (cz. 12)
Czyta: Natalia Wielgosz
Udział w nagraniu wzięły studentki 2 roku przedmiotu Dykcja i Recytacja Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
Montaż – Julia Mróz
Ilustracja – Karolina Klusek
Skip to content