Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

9 marca, 18:00

PEDRO MOUTINHO – Wieczór fado/9.03.2024

Szczegóły

Witryna internetowa:
Kup bilet
Data:
9 marca
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Aula Nova

Zapraszamy na wyjątkowy koncert:

Marcin Kydryński prezentuje – SIESTA w drodze:

PEDRO MOUTINHO / WIECZÓR FADO

9.03.2024 (sobota), g. 18:00, AULA NOVA
pl. Stefana Stuligrosza 1 w Poznaniu

 

Bilety24 (klik) / CIK Poznań, ul. Ratajczaka 44

PARTER rzędy I-VI, cena 200 zł
PARTER rzędy IX-XIII, cena 170 zł
BALKON rząd I, cena 150 zł
BALKON pozostałe, cena 120 zł

 

Pedro Moutinho pochodzi ze słynnej rodziny mistrzów fado. Jego rodzice są artystami tej sztuki, a jego brat – Camané jest, obok Marizy, największą gwiazdą portugalskiej muzyki. Drugi brat – Helder, także wokalista fado, ma własną wytwórnię płytową HM MUSICA. Już jako jedenastolatek Pedro zaczął śpiewać w  najważniejszych  casas  de  fado Lizbony. W 2003 roku wydał pierwszy album Primeiro Fado (dla wytwórni Som Livre), gdzie tradycyjne pieśni przeplatał współczesnymi, sięgał po aranże orkiestrowe i śpiewał pieśni brazylijskich bardów takich jak Caetano Veloso czy Jorge Mautner. Największa z żyjących legend fado – Carlos do Carmo, zaprosił go do wzięcia udziału w projekcie Novo Homem Na Cidade, gdzie najciekawsi młodzi artyści odtworzyli kultowy album Carlosa: Homem Na Cidade z lat 70. Pedro Moutinho zaśpiewał tam utwór Rosa da noite, a chwilę później był już gościem w obsadzie filmu Carlosa Saury Fados. Za kolejny album – Encontro (2008, Som Livre) otrzymał Nagrodę Amalii Rodrigues za Najlepszy Album Fado Roku. Rok później ukazała się płyta Um Copo de Sol, a wkrótce potem wybór najznakomitszych utworów, wzbogacony duetami z Mayrą Andrade i Tiago Bettencourtem.

W książce Lizbona. Muzyka moich ulic Marcin Kydryński pisze o Pedro Moutinho m.in.:

„Głos o cudownie pełnym paśmie, wyrównany jak koncertowy Steinway. Fraza o długim łuku, poszczególne słowa dotykane miękko, z czułością. Ton lekko mechaty, jak kocia sierść i tęskny, jakby odrobinę nosowy, największej urody”.

Muzyka:

https://www.youtube.com/watch?v=WHq3O06DJV4
https://www.youtube.com/watch?v=dO7pm5FpC5Y
https://www.youtube.com/watch?v=46j1KJCYeLs

 

Założeniem SIESTY w drodze jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji Pora Siesty Marcina Kydryńskiego oraz z bestsellerowych kompilacji Siesta (wydano już̇ 19. edycji). Prowadzącym oraz dyrektorem artystycznym SIESTY w drodze jest Marcin Kydryński, radiowiec, autor i kompozytor tekstów, producent płyt i fotograf. Współorganizatorem cyklu jest Siesta Festival w Gdańsku. Jak sam Kydryński przyznaje:

„Zaczęliśmy w okolicach „święta zakochanych”, w lutym 2012 roku, by następnie spotykać́ się̨ co kilka miesięcy i doprowadzić́ rokrocznie do szczęśliwej kulminacji na Siesta Festivalu u progu maja, i dalej grać aż do końca roku. Z nadzieją, że te koncerty, tak jak ich radiowa „starsza siostra”, na stałe wpiszą się w życiorys setek (jeśli nie tysięcy!) ludzi. Będę zaszczycony mogąc objąć́ artystyczne przywództwo przedsięwzięcia i przyjmując rolę prowadzącego każdy z tych wieczorów”.

SIESTA w drodze gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Pat Metheny, Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się̨ także: Richard Bona, Ana Moura, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Lura, Mayra Andrade, Tcheka, Elida Almeida, Yami, Nancy Vieira, Lucibela, Marcio Farco czy Dino Di Santiago.

W Sieście przenikanie się kultur i zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów, pojednanie ponad historycznymi podziałami, to, obok samej materii muzyki, najcenniejsze wartości.

 

Partnerem projektu SIESTA w drodze jest sieć drogeryjna Rossmann, której inicjatywa „Czujesz Klimat!” ma na celu zwrócenie uwagę na codzienne wybory, które mogą przyczynić się do dobra naszej planety.


Współorganizatorzy:

Marcin Kydryński
SIESTA w drodze
4 Music

Patroni medialni:

Radio Nowy Świat
Jazz Forum
JazzSoul.pl

« Wszystkie Wydarzenia

Skip to content