Anons

Zapraszamy szkoły na spektakle specjalne – „WIDMA”/11, 12, 13 maja 2022

Z radością informujemy, że spektakl „Widma” bierze udział w VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”!

 

„Klasyka Żywa”
Konkurs na Inscenizację
Dawnych Dzieł Literatury Polskiej

 


Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na przedstawienie Widma Stanisława Moniuszki w ramach programu edukacyjnego dla młodzieży – uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Przedstawienia odbędą się w Akademickim Teatrze Muzycznym „Olimpia” przy ul. Grunwaldzkiej 22.

 

Sceny liryczne z poematu Adama Mickiewicza Dziady cz. II.

Projekt zrealizowany i wykonywany przez studentów Wydziału Instrumentalistki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej.

 

Afisz autorski spektaklu Widma S. Moniuszki na podstawie II części Dziadów A. Mickiewicza - grafika głównie czarno-biała przedstawia tajemniczą postać z laską w ręku obok płomienia

 

Dlaczego wyjątkowy?

Jest to nowoczesna, operująca współczesnymi środkami wyrazu muzyczno-teatralna interpretacja obrzędu guseł z drugiej części Dziadów, wg pomysłu i pod batutą Mateusza Ługowskiego, zawierająca sceny liryczne z poematu Adama Mickiewicza. Muzyka Stanisława Moniuszki w opracowaniu Grzegorza Urana, uwzględniającym dodatkową muzyczną warstwę elektroakustyczną stworzoną przez Monikę Wierbiłowicz. Aż 60 wykonawców na scenie i przed nią tworzy ten niezwykły spektakl!

Autorami aranżacji oraz wykonawcami są studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, którzy ze swoją młodzieńczą pasją i świeżością spojrzenia artystycznego realizują partie wokalne solowe i chóralne oraz partię orkiestrową. Dedykowana scenografia oraz sugestywnie oddające atmosferę guseł kostiumy wprowadzają widza w trans obrzędu. Gra świateł i efekty wizualne realizowane przy współpracy Teatru Wielkiego w Poznaniu dopełniają upiorny i osobliwy obraz inscenizacji.

Orkiestra złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu usytuowana jest w bliskim sąsiedztwie widzów, młodzież ma zatem rzadko spotykaną możliwość obcowania z żywym wykonawstwem: muzyki, obrazu, świateł oraz aktorami w skondensowanym, 60-minutowym spektaklu. Realizacja daje szansę, by z bliska zaobserwować pracę dyrygenta, operatorów świateł i wpływ poszczególnych współczynników przedstawienia na końcowy efekt dzieła.

 

SPEKTAKLE:

11 maja 22 r. o godzinie 10:00 i 12:00
12 maja 22 r. o godzinie 10:00 i 12:00
13 maja 22 r. o godzinie 10:00 i 12:00

 

Koszt 1 miejsca na widowni to 20 zł, na każde 15 osób – 1 bezpłatne miejsce dla opiekuna.


Jak zostać widzem?

Zgłoszenia grupy dokonuje Dyrektor szkoły lub osoba przez niego uprawniona w terminie do 26 kwietnia 2022 r.: rezerwacja@amuz.edu.pl podając następujące dane:

liczbę uczniów i nauczycieli (opiekunów)
wybraną datę i godzinę spektaklu
dane do faktury (Akademia Muzyczna w Poznaniu wystawi zbiorczą fakturę na szkołę): nazwa i adres szkoły, NIP szkoły.

Koordynacja zwrotnie potwierdzi e-mailem przyjęcie zgłoszenia i dostępność terminu.
Informacje na temat rezerwacji można uzyskać pod numerem tel. +48 660 632 262.

 

WIDMA_OBSADA I REALIZACJA (maj 2022)

 

Zdjęcie ze spektaklu "Widma" S. Moniuszki/A.Mickiewicza Zdjęcie może zachęcić do przyjścia na spektakl "Widma" S. Moniuszki i A. Mickiewicza Zdjęcie może zachęcać do przyjścia na spektakl pt. "Widma" S. Moniuszki i A. Mickiewicza Zdjęcie ze spektaklu "Widma" S. Moniuszki i A. MickiewiczaZdjęcie ze spektaklu "Widma" S. Moniuszki i A. Mickiewicza Zdjęcie ze spektaklu "Widma" S. Moniuszki i A. Mickiewicza

Fot. Bartosz Seifert


Filmowa zapowiedź spektaklu:

 

Autorzy trailera:
dyrektor artystyczny – Mateusz Ługowski
dźwięk – Monika Wierbiłowicz
obraz – Mariusz Adamski

 


Materiały dydaktyczne dla nauczycieli:

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie – o ludowym obrzędzie dziadów

Bycie widmem i medium dla widm – doświadczenie Auschwitz u Charlotte Delbo

Widma – opera