Scena Letnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu/2022
To już trzydzieści lat…
Tegoroczne koncerty Sceny Letniej w Akademii Muzycznej mają szczególnie uroczysty, jubileuszowy charakter. W roku 1993 władze uczelni, na czele z rektorem prof. Mieczysławem Koczorowskim oraz Fundacją Akademii, podjęły decyzję o organizowaniu w miesiącach letnich spotkań z muzyką, co spotkało się z aprobatą i wsparciem finansowym ze strony Władz Miasta Poznania. Od tego czasu, nieprzerwanie, w lipcu lub w lipcu i sierpniu – w każdą środę o godz. 17.00 – Poznań rozbrzmiewa muzyką w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, wzbogacając ofertę artystyczną podczas „sezonu ogórkowego”. Nasze koncerty cieszą się znakomitą frekwencją i są bardzo życzliwie przyjmowane przez poznańskich melomanów, a młodzi artyści swoje występy traktują jako wielki zaszczyt i wyróżnienie, podkreślając szczególną, niezwykle przyjazną atmosferę towarzyszącą muzyce.
Miejsca gry
Początkowo, w latach 1994-2012, Letnie Koncerty Ratuszowe prezentowano w Sali Odrodzenia Ratusza Poznańskiego, we współpracy z poznańskim Muzeum Narodowym. Piękne zabytkowe wnętrze tworzyło nadzwyczajną oprawę dla muzyki, jednak – ze względu na niewielką liczbę miejsc – nie mogło pomieścić wszystkich miłośników muzyki.
Jednorazowo – w 2006 roku – Letnie Koncerty odbyły się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim. Od 2013 do 2019 roku – pod nową nazwą – jako Scena Letnia w Akademii Muzycznej, soliści i kameraliści poznańskiej uczelni muzycznej występowali w macierzystej uczelni, co w znacznym stopniu ułatwiło im dostęp do instrumentów i możliwość odbywania prób. Dla publiczności Sala im. Stefana Stuligrosza, dysponująca około 300 miejscami, zapewniała dogodne warunki uczestniczenia w koncertach. W latach 2016-2018 oferta muzyczna Sceny Letniej eksponowana była ponadto w formie występów plenerowych na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim.
Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią edycja Sceny Letniej w 2020 roku miała miejsce w przestrzeni wirtualnej. Nagrane zostały cztery audycje słowno-muzyczne, które można nadal odtwarzać w Internecie na kanale Youtube Akademii Muzycznej. Od 2021 roku miejscem koncertów jest Akademicki Teatr Muzyczny „Olimpia” przy ul. Grunwaldzkiej 22.
Repertuar
Na programy koncertów letnich Akademii Muzycznej składają się kompozycje prezentujące szerokie spektrum stylistyczne, od muzyki doby renesansu i baroku poprzez utwory klasyczne, romantyczne i neoromantyczne, do twórczości XX i XXI wieku, łącznie z prawykonaniami. Można posłuchać dzieł instrumentalnych i wokalnych, solowych i kameralnych, chóralnych i jazzowych. Występują śpiewacy, soliści-instrumentaliści, zespoły wokalne oraz formacje złożone z różnych zestawów instrumentów, a muzyka dawna prezentowana jest na instrumentach historycznych.
Inicjatywy artystyczne studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej uczelni są za każdym razem bardzo interesujące i często niekonwencjonalne, a ilość zgłaszanych projektów przekracza niekiedy możliwość ich zaprezentowania słuchaczom. Proponowane kompozycje – po zakwalifikowaniu przez komisję działającą pod kierunkiem prezesa Fundacji Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego – tworzą profil repertuarowy koncertów letnich w danym roku. Spotkania muzyczne opatrzone są tytułami, a niektóre z nich wykorzystywane są w każdym cyklu, np. „Piękne głosy, piękne melodie”, „Różne barwy muzyki”, „Na białych i czarnych”, „Lirycznie i romantycznie”, „Solo i w duecie”, „W muzycznym kalejdoskopie”. Spośród wielu innych warto wskazać występy opatrzone tytułem „Przed konkursem”, które swoją grą wypełniają studenci poznańskiej uczelni muzycznej, przygotowujący się do udziału w kolejnych edycjach Konkursu Chopinowskiego i Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Podczas koncertów odbywających się w obu miesiącach wakacyjnych prezentowanych jest około 100 kompozycji. Kiedy spotkania z muzyką organizowane są tylko w lipcu, wykonuje się średnio 50 utworów. Łączna liczba dzieł zagranych w okresie trzydziestu lat działalności Sceny Letniej znacznie wykracza ponad 2000.
Wykonawcy
Jak już wcześniej wspomniano, na koncertach letnich Akademii prezentują swoje talenty studenci, pedagodzy oraz absolwenci poznańskiej uczelni. Nie sposób w tym opracowaniu wymieniać nazwisk występujących, ponieważ lista byłaby bardzo długa, obejmująca kilkaset osób. Trzeba jednak podkreślić to, że niektórzy artyści towarzyszą naszej imprezie od wielu lat. Inaugurowali swoją działalność jako studenci, następnie byli młodymi pracownikami uczelni, a obecnie są jej profesorami. Znaczące są także powroty na Sceną Letnią absolwentów poznańskiej Akademii, niezwiązanych obecnie swoją aktywnością zawodową z macierzystą szkołą.
Przeważającą część lipcowo-sierpniowych spotkań muzycznych wypełniają popisy solistów, które zawsze odbierane są przez słuchaczy z wielkim aplauzem. Ale także występy zespołowe cieszą się bardzo dobrym przyjęciem. Estrady Letnich Koncertów Ratuszowych oraz Sceny Letniej w Akademii Muzycznej gościły liczne grono muzyków-kameralistów, m.in.: Apeiron Trio, Duo La Valse, Poznańskie Trio Fortepianowe, Retro Jazz Quartet, Varios Artistas Saxophone Quartet, TrombQuartet i Familiare oraz chóry, m.in.: Chór Kameralny Akademii Muzycznej, Chór Kameralny Dysonans oraz Discors Concordia.
Prelegenci
Od pierwszej edycji koncertów letnich organizowanych przez poznańską Akademię Muzyczną bardzo istotnym komponentem było i jest słowo o muzyce. To nie tylko przekazywanie przez prowadzących informacji o wykonawcach, ich wykształceniu, pedagogach i dorobku artystycznym. To także prezentowanie wiadomości o kompozytorze, epoce stylistycznej a także o formie utworu w sposób interesujący i przystępny, ale przede wszystkim kompetentny. Stali bywalcy tych naszych imprez bardzo cenią popularnonaukowy, poszerzający wiedzę o muzyce charakter prelekcji, uznając je za ważny element koncertów. Na przestrzeni trzydziestu lat istnienia Letnich Koncertów Ratuszowych, a następnie Sceny Letniej w Akademii Muzycznej o muzyce opowiadali przede wszystkim teoretycy muzyki i muzykolodzy, głównie pedagodzy Akademii: Teresa Brodniewicz, Krzysztof Bździel, Julia Gołębiowska, Dagmara Kapczyńska, Janusz Kempiński, Halina Lorkowska, Piotr Niewiedział i Małgorzata Pawłowska oraz – w ramach praktyk z Seminarium Prelekcji – studenci: Adam F. Banaszak, Karolina Brandyk-Gębka, Maciej Kubacki i Alicja Maciejewska.
W tym roku z wielką satysfakcją zapraszamy Państwa na trzydziestą edycję naszego cyklu koncertowego Scena Letnia w Akademii Muzycznej.
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.
Teresa Brodniewicz
Harmonogram koncertów Sceny Letniej 2022:
6 lipca 2022 (KLIK)
13 lipca 2022 (KLIK)
20 lipca 2022 (KLIK)
27 lipca 2022 (KLIK)
Scena Letnia 2022 – ogłoszenie naboru (klik)
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania:
Organizator
Patroni medialni