Anons

Publikacje

Przemysław Witek – Mieczysław Weinberg. Piano & Chamber Works

Posłuchajmy! Od dziś na 32 portalach streamingowych (m.in. Spotify, Amazon Music, iTunes, Deezer) znajdą Państwo do osłuchu płytę pianisty Przemysława Witka zatytułowaną Mieczysław Weinberg Piano & Chamber Works.

 

„Mieczysław Weinberg to kompozytor, na którego życiu i twórczości najsilniejsze piętno odcisnęła II wojna światowa. «Tak dużo moich prac jest związanych z tematyką wojny. Niestety, nie ja ją wybrałem. Ona jest narzucona przez mój los, tragiczny los mojej rodziny. Uważam za swój moralny obowiązek pisać o wojnie, o tym okropieństwie, które przydarzyło się ludziom w naszym stuleciu»” (I. Żmodia, Uczciwość, prawdziwość i pełne oddanie. Rozmowa z kompozytorem o jego twórczości, tłum. M. Terlecka, „Sowiecka Muzyka” 1988, nr 9, s. 23).

Utwory znajdujące się w albumie pochodzą głównie z lat wojennych: II Sonata fortepianowa a-moll op. 8 została skomponowana w 1942 roku podczas pobytu kompozytora w Taszkencie, Zeszyty dziecięce op. 16 w roku 1944, niedługo po przeprowadzce do Moskwy, Kwintet fortepianowy f-moll op. 18 pochodzi z tego samego roku. Dziełem, które powstało w innym okresie, jest IV Sonata fortepianowa h-moll op. 56 z roku 1955, którą Weinberg komponował niedługo po kolejnym niezwykle stygmatyzującym wydarzeniu swojego życia, mianowicie po aresztowaniu go za powiązania z grupą żydowskich lekarzy, rzekomo planujących zamach na Stalina na początku 1953 roku”. (Przemysław Witek, fragment omówienia utworów w książeczce dołączonej do CD).

Nagrań dokonano na przełomie 2017 i 2018 roku, a wzięli w nich udział:

Przemysław Witek – fortepian
Dorota Warcaba – skrzypce
Katarzyna Szydłowska – skrzypce
Tomasz Citak – altówka
Łukasz Dziedziak – wiolonczela.

Płyta stanowi uzupełnienie książki Wartości ponadczasowe w twórczości Mieczysława Weinberga na przykładzie wybranych utworów autorstwa Przemysława Witka, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Poznaniu: https://tinyurl.com/3a2eye3u.

 

Posłuchaj nagrania:

https://open.spotify.com/album/5anvy8ReRXCk0V8SilQPNa?si=4D4JyWKaR5ioK4xZGUZGBQ

 

Zdjęcie zawiera okładkę płyty z nagraniem utworów M. Wajnberga przez Przemysława Witka i może zachęcać do przesłuchania utworów na Spotify