Aktualności

Publikacje

Poszukiwany zespół: 80 lat „Kwartetu na koniec czasu“ Oliviera Messiaena

 

Poszukiwany zespół:
80 lat „Kwartetu na koniec czasu“ Oliviera Messiaena

 

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec ogłaszają konkurs
– Laureaci zagrają w miejscu prapremiery utworu – Spotkanie z gwiazdami muzyki

 

Koncert „Kwartet na koniec czasu“ 15.01.2020 r. w ramach 4. Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec

 

Görlitz-Zgorzelec. Myung Whun Chung, Peter Hill, Roger Muraro, Bettina Aust – to cztery z 52 nazwisk osób, które w wyjątkowy sposób związane są z pewnym miejscem i muzycznym wydarzeniem. To nazwiska znakomitych solistek i solistów, którzy wykonali utwór „Kwartet na koniec czasu“ Oliviera Messiaena w miejscu, w którym zabrzmiał on po raz pierwszy – na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, na obrzeżach miasta Görlitz-Zgorzelec.

Od 2008 roku, każdego roku w tym miejscu wspominana jest prapremiera z 15 stycznia 1941 roku, dnia, w którym Olivier Messiaen wraz z trzema współwięźniami po raz pierwszy zaprezentował swoje dzieło przed publiką zgromadzoną w baraku teatralnym. Do dziś muzycy Saksońskiej Orkiestry Państwowej w Dreźnie ze wzruszeniem opowiadają o wieczorze 15 stycznia 2008 roku. W ich wspomnieniach pojawia się namiot przykryty śniegiem, zimne dłonie, wiatr szarpiący namiotem i około 400 słuchaczy z Polski, Niemiec i Czech, zafascynowanych niezwykłą atmosferą tego koncertu.

Aby nie zapomnieć o Messiaenie i jego dziele, a przede wszystkim aby uczcić pamięć 120.000 jeńców i pracowników przymusowych, którzy w latach 1939-1945 przebywali i cierpieli w Stalagu VIII A, każdego roku stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. oraz zgorzelecka Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie.

Od 2008 r., w tym szczególnym miejscu, ośmioczęściowy utwór Messiaena na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian wykonują wybitni soliści i sławne zespoły na przemian z młodymi, jeszcze mało znanymi wirtuozami. I mimo, że od 2015 r. tradycyjny styczniowy koncert nie odbywa się już w namiocie, a w nowo powstałym Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura „Meetingpoint Music Messiaen“, nadal stanowi on niezwykle intensywne przeżycie – zarówno dla muzyków, jak i dla słuchaczy.

Od 2017 roku „Kwartet na koniec czasu“ stanowi część młodego festiwalu, wypełnionego koncertami, wykładami i oprowadzaniami. „Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec“ rozrastają się z każdym rokiem, już teraz stanowiąc w kręgu pasjonatów kultury i przyjaciół muzyki współczesnej wyjątkowe i wybitne wydarzenie rozpoczynające nowy rok.

W styczniu 2021 roku minie 80 lat od prapremiery utworu Messiaena. Z tej wyjątkowej okazji stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen ogłasza konkurs: poszukiwany jest zespół, który 15 stycznia 2021 r. wykona „Kwartet” Oliviera Messiaena. W skład zespołu powinni wchodzić muzycy pochodzący z co najmniej dwóch różnych krajów, w idealnym wypadku z Polski, Niemiec i Francji. Granica wieku muzyków to 35 lat. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 lipca 2020 roku.

Zwycięzcy konkursu nie tylko będą mieli zaszczyt 15 stycznia 2021 roku zagrać Kwartet Messiaena przed międzynarodową publiką w miejscu jego prapremiery. Są oni także zaproszeni na weekend w dniach 29/30/31 sierpnia do Görlitz/Zgorzelca. W tym czasie będą mogli podglądać kulisy powstawania produkcji filmowej dla telewizji kulturalnej ARTE. W centrum dokumentacji znajdzie się nagranie „Kwartetu na koniec czasu“ z udziałem czterech wybitnych muzyków z Francji i Niemiec: Pierre-Laurent Aimard (fortepian), Jörg Widmann (klarnet), Jean-Guihen Queyras (wiolonczela) i Isabel Faust (skrzypce).

Wysokość honorarium za wykonanie Kwartetu 15.01.2021 roku zostanie wynegocjowana ze zwycięzcami w sierpniu, bezpośrednio po podjęciu decyzji przez jury.

Zwycięzcy konkursu zostaną także zaproszeni na specjalne oprowadzanie po terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, w którym przed 80 laty przebywał jako więzień Olivier Messiaen.

Zainteresowanych muzyków prosimy o przesłanie życiorysu artystycznego wraz z referencjami drogą mailową na adres: music@themusicpoint.net

Więcej informacji nt. dzieła Messiaena, jego prapremiery i obozu jenieckiego Stalag VIII A:

www.meetingpoint-music-messiaen.net i www.messiaen-tage.eu