Anons

Publikacje

Nowości wydawnicze

Utrzymana w sepii rycina -okładka książki przedstawia m.in. grającye na różnych instrumentach aniołki

Barbara Zakrzewska – Kariery amerykańskie muzyków polskich na przełomie XIX i XX wieku

 

W Państwa ręce oddajemy wyjątkową publikację – owoc wielu lat pracy naukowej i badawczej, a przede wszystkim wielkiego entuzjazmu Autorki, dr Barbary Zakrzewskiej: Kariery amerykańskie muzyków polskich na przełomie XIX i XX wieku.

Niniejsza książka, w której opisano kariery ponad pięćdziesięciu muzyków polskich w Ameryce od lat trzydziestych XIX wieku do II wojny światowej, powstała w wyniku wieloletnich poszukiwań źródeł dotyczących ich udziału w życiu kulturalnym wspomnianego kraju. Barbara Zakrzewska przeprowadziła kwerendy biblioteczne w Polsce i Stanach Zjednoczonych podczas wyjazdów na stypendia Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork, 1987, Los Angeles, 1998-2002), zbadała też zasoby udostępniane online m.in. przez Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie oraz liczne biblioteki i archiwa amerykańskie. W efekcie powstała książka prezentująca teksty dotyczące artystów polskich lub Polaków pochodzenia żydowskiego urodzonych w XIX wieku, głównie na terenach trzech zaborów ­– kompozytorów, dyrygentów, pianistów, skrzypków, wiolonczelistów, organistów i śpiewaków.

Nie jest to typowy słownik czy encyklopedia, a raczej seria artykułów o artystach zarówno znanych, jak i tych zupełnie dziś zapomnianych. Wszystkich połączył fakt, że na którymś z etapów artystycznego życia na ich horyzoncie pojawiła się Ameryka, która – na dłużej lub krócej – stała się ich domem.

Publikacja jest dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa: https://sklep.amuz.edu.pl

 

Serdecznie zapraszamy do zakupu!