Anons

Akademicki Poznań: kurs mistrzowski i wykłady- prof. Richard Gwilt

Prof. Richard Gwilt

W ramach projektu Akademicki Poznań w dniach 13-14 grudnia 2022 roku zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Szkołę Doktorską Historycznych Praktyk Wykonawczych i Budowy Instrumentów Muzycznych: wykłady i kurs mistrzowski z prof. Richardem Gwiltem z Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii.

Zachęcamy do zapisywania się skrzypków, altowiolistów oraz zespoły kameralne.
Profesor Gwilt zajmuje się również budowaniem wczesnobarokowych smyczków, zapraszamy na konsultacje i na wykłady.

Zapisy do 30.11.2022: kcendlak@amuz.edu.pl.

Plakat dotyczy wykładów prof. Richarda Gwilta w ramach Akademickiego Poznania.

Harmonogram:

10.00-13.00, 14.30-16.30 – lekcje otwarte
Willa, ul. Wieniawskiego 3

17.00 – wykład: A brief history of the baroque violin ca 1600 – 1800
Sala Prezydencka

10.00-12.00, 16.00-19.00 – lekcje otwarte
Willa, ul. Wieniawskiego 3

12.30 – wykład: What is a “baroque” violin bow? A study of the bow, looking at the changes in form, characteristics, technique and manufacture during the baroque period
Sala Prezydencka

Plakat zawiera informacje o kursie prof. R. Gwilta

Prof. Richard Gwilt – skrzypek barokowy, wykładowca, dyrektor artystyczny, kompozytor, badacz, edytor, budowniczy smyczków. Urodzony i wykształcony w Edynburgu, ukończył University of Birmingham (Wielka Brytania) i University of Michigan, Ann Arbor (USA). Naukę gry na skrzypcach pobierał u Lucy Cowan (International Cello Centre), Orrei Pernel i Jakoba Krachmalnicka. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych w 1981 roku zaczął grać na skrzypcach barokowych, a od powrotu do Europy w 1983 roku zajmuje się wyłącznie wykonawstwem historycznym. Współpracował z wieloma znaczącymi angielskimi orkiestrami zajmującymi się wykonawstwem historycznym, jednak zasłynął głównie jako kameralista. Po intensywnych 30 latach koncertowania, wyjazdów i nagrywania ze światowej sławy zespołem London Baroque, prof. Gwilt skupił się obecnie na nauczaniu i tworzeniu smyczków. Od roku 2005 jest profesorem klasy skrzypiec barokowych i altówki barokowej w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Jego dotychczasowe badania są dostępne na stronie http://www.baroque-violin.info/, natomiast więcej informacji o jego smyczkach można znaleźć na stronie http://baroquebows.gwilt.eu/.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.
Więcej informacji na stronie: www.poznan.pl/studia.